حقایقی از پروتئین ها

به گزارش آیان کتاب، پروتئین ها طبقه مهمی از ماکرو مولکول هایی هستند که در بدن تمام موجودات زندن وجود دارند. اجازه دهید نگاهی به حقایقی از پروتئین ها در این مقاله بیاندازیم.

حقایقی از پروتئین ها

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

پروتئین ها طبقه مهمی از ماکرو مولکول هایی هستند که در بدن تمام موجودات زندن وجود دارند. اجازه دهید نگاهی به حقایقی از پروتئین ها در این مقاله بیاندازیم.

پروتئین ها ترکیبات آلی پیچیده ای هستند. ترکیباتی که پروتئین را تشکیل می دهند کربن، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن و گوگرد می باشند. پروتئین ها تنها منبع نیتروژن در بدن ما هستند.

پروتئین ها از پلیمرهای اسیدهای آمینه ساخته شده اند. اسیدهای آمینه از طریق پیوندهای پپتیدی به یکدیگر متصل می شوند که به هنگام هیدرولیز با یک اسید و یا یک آنزیم پروتئاز شکسته می شوند. این توالی اسیدهای آمینه است که عملکرد پروتئین را تعیین می کند. جمعاً 20 اسید آمینه وجود دارد که از میان آنها 9 اسید آمینه را اسیدهای آمینه ضروری می نامند. این اسیدهای آمینه ضروری نمی توانند از طریق بدن انسان سنتز یا تولید شوند، و ما آنها را از مواد غذایی که مصرف می کنیم، بدست می آوریم.

ساختار پروتئین ها

ساختارهای پروتئینی به چهار دسته، یعنی اول، دوم، سوم، و چهارم تقسیم می شوند. این طبقه بندی بر اساس آرایش و نحوه قرارگیری زیرواحدهای اسید آمینه می باشد. ساختمان یا ساختارهای پروتئین ها می تواند از فرمی به فرم دیگر به منظور انجام عملکرهای ویژه تغییر کنند. پروتئین ها همچنین می توانند با پیوند کووالانسی با کربوهیدرات پیوند خورند. مولکول های حاوی پروتئین ها و کربوهیدرات ها، گلیکوپروتئین نامیده می شوند. آنها نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن ایفا می کنند.

حقایقی از پروتئین ها

♦ همه ما از این واقعیت اطلاع داریم که پروتئین ها اجزاء سازنده بدن می باشند. بدن ما برای رشد و ترمیم بافتها و ماهیچه های خود به پروتئین نیاز دارد. خلاصه آنکه، بدون پروتئین نمی توانیم هیچ کاری انجام دهیم. تک تک سلول های بدن انسان در ساختمان خود حاوی پروتئین است. پروتئین در پوست، مو، ناخن، دندان، ماهیچه، استخوان، رباط، تاندون و اندام های بدن موجود می باشد. تمام مایعات بدن، به استثنای صفرا و ادرار حاوی پروتئین می باشند.

♦ پروتئین ها یکی از اجزاء مهم سلول های قرمز خون، هموگلوبین (که از هِم (hem) به معنی آهن و گلوبین به معنی پروتئین ناشی می شود) می باشد. حدود 97% محتوای خشک سلول های قرمز خون از پروتئین ها ساخته شده است. همچنین پروتئین های تراغشایی یا خلال غشایی (transmembrane) وجود دارند که به انتقال مواد و مولکولهای بیولوژیک از غشاء کمک می کنند.

♦ پروتئین ها بخش ضروری یک رژیم غذایی متعادل را تشکیل می دهند. در طول هضم غذا، پروتئین های مواد غذایی به اسیدهای آمینه تشکیل دهنده خود شکسته می شوند. این اسیدهای آمینه از طریق خون جذب شده و به منظور سنتز بیشتر پروتئین ها به کبد انتقال داده می شوند و به نام چربی و یا گلیکوژن در بدن ذخیره می شوند.

♦ هر فرد نیاز به 8ر0 گرم پروتئین به ازاء هر کیلوگرم از وزن خود دارد. برای مثال، اگر وزن فردی 80 کیلوگرم باشد، در آن صورت، رژیم غذایی روزانه او بایستی حاوی 64 گرم پروتئین باشد. برآورد می شود که 1 گرم پروتئین حاوی 4 کالری انرژی است. یک فرد بایستی از مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند حبوبات، تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی مصرف کند. با این حال، مصرف اضافی پروتئین مضر است چرا که می تواند به کبد و کلیه به دلیل کاتابولیسم بیش از حد پروتئین فشار وارد سازد.

♦ هنگامی که بدن از گلوکز (مهم ترین سوخت انرژی زا) محروم باشد، شروع به استفاده از چربی ها و پروتئین های ذخیره شده به نام منبع انرژی می کند. کاتابولیسم بیش از حد پروتئین مضر است به این دلیل که سیستم ایمنی بدن را مرحله ای خاص تضعیف می سازد.

♦ آیا در مورد عامل مسئول واکنش های بیوشیمیایی در بدن چیزی می دانید؟ خوب بایستی گفت که این عامل چیزی جز آنزیم ها نمی باشد. آنزیم ها پرتئین های تشکیل شده از پلیمرهای خطی از اسیدهای آمینه می باشند. تمام سلول های بیولوژیکی برای تمام فرایندهای خود به آنزیم ها نیاز دارند. آنزیم ها به شکسته شدن سوبستراها یا سابستریت (substrates) (موادی که آنزیم ها روی آن اثر می گذارند) به محصولات مخصوص و مرتبط با خود کمک می کنند. یک آنزیم خاص مسئول یک سوبسترا خاص و بالعکس می باشد.

پروتئین ها نقش مهمی در مکانیسم دفاعی بدن ایفاء می کنند. در واقع، آنتی بادی ها از پروتئین ها ساخته شده و مسئول حفاظت از بدن در برابر ارگانیسم های مضری مانند باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها، و تک یاخته ها می باشند. یک فرد با یک سیستم ایمنی به خطر افتاده یا تضعیف شده به کسی اشاره دارد که بدنش قادر به تولید آنتی بادی کافی نیست. چنین افرادی نیاز به مصرف مقدار کافی از مکمل های پروتئین برای افزایش سطح سیستم ایمنی بدن خود هستند.

منبع: راسخون
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 769

به "حقایقی از پروتئین ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی از پروتئین ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید