خبری از گرانی در بازار مسکن نیست

به گزارش آیان کتاب، رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: برخی سازندگان ایرانی که حاضر نشدند وارد پروژه مسکن ملی شوند و شرکتهای ترکیه ای با قیمتهای ارزانتر جای آنها را گرفتند، بازار مسکن را ملتهب جلوه می دهند، مراکز آماری هم مرتبا از رشد قیمتها گزارش می دهند ولی ما از کف بازار اعلام می کنیم که قیمتها کاهش یافته و در اسفندماه نیز بازار آرام است.

خبری از گرانی در بازار مسکن نیست

به گزارش خبرنگاران، مصطفی قلی خسروی در مصاحبه با ایسنا اظهار کرد: مشاهدات ما و بسیاری از مردم از کف بازار مسکن نشان می دهد که نرخها از آبان ماه فرایند نزولی داشته و معاملات کساد شده است. ولی بانک مرکزی اعلام می نماید که قیمتها در تهران طی بهمن ماه 3.7 درصد افزایش یافته است. خودشان هم خبر دادند که معاملات نسبت به پارسال 70 درصد افت نشان می دهد. وقتی مسکن خریدار ندارد اعلام رشد قیمت به چه مفهوم است.

وی اضافه کرد: مرکز آمار و بانک مرکزی باید از ایجاد تنش در بازار مسکن بپرهیزند. رسانه ها بعضا با ارایه گزارش های میدانی کوشش می نمایند قیمتها پایین بیاید اما ظاهرا برخی افراد دلشان نمی خواهد مردم خانه دار شوند. بانک ها تعداد قابل توجهی املاک خالی در اختیار دارند که طبیعی است از کاهش قیمتها خرسند نباشند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک، برخی سازندگان را نیز عامل گرانی مسکن دانست و گفت: برخی انبوه سازان، بخر و بفروشها و بساز و بفروشها که در بازار مسکن منفعت دارند کوشش می نمایند به شکل مصنوعی، نرخ ها را افزایشی جلوه دهند. به نظر من آمار بانک مرکزی و مرکز آمار باید راستی آزمایی گردد و پلیس امنیت با عوامل رشد قیمت برخورد کند.

خسروی با بیان اینکه برخی انبوه سازان داخلی به دلیل توقعات بالا حاضر نشدند با مسکن ملی همکاری نمایند اعلام کرد: در زمان اجرای پروژه مسکن مهر نیز سازندگان داخلی حاضر نشدند با نرخ متری 350 تا 600 هزار تومان کار نمایند. در آن موقع بنده و آقای نیکزاد وزیر وقت مسکن به ترکیه رفتیم و با شرکت کوزو قرارداد بستیم که حاضر بود با قیمت پایین تر از سازندگان داخلی، مسکن مهر را اجرا کند که هم اکنون نیز کارنامه بهتری نسبت به برخی انبوه سازان ایرانی ارایه داده است.

وی تاکید نمود: بر خی سازندگان حاشیه سود بالایی را برای خود تعریف می نمایند در حالی که باید منافع مردم را نیز در نظر بگیرند. همه ارکان دولتی و بخش خصوصی باید کوشش نمایند که مسکن ملی با قیمت مناسب به دست متقاضیان برسد.

رئیساتحادیه مشاوران املاک درباره شرایط بازار مسکن در اسفندماه گفت: معاملات کساد است و قیمتها که از آبان ماه 10 تا 15 درصد پایین آمده بود در اسفندماه نیز مقداری کاهش نشان می دهد. در واقع از حدود سه ماه قبل عرضه به طور چشمگیری بالا رفته وتقاضا کاهش یافته است. خریداران در چانه زنی، دست بالا را دارند و فرصت مناسبی برای متقاضیان مصرفی فراهم شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 465

به "خبری از گرانی در بازار مسکن نیست" امتیاز دهید

1 کاربر به "خبری از گرانی در بازار مسکن نیست" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبری از گرانی در بازار مسکن نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید