خواص توت فرنگی برای سلامتی

به گزارش آیان کتاب، 19 دلیلی که بیشتر از این میوه تابستانی کوچک لذت ببرید

توت فرنگی در پیشگیری از سرطان، بهبود التهاب مفصل، نقرس و بیماری های قلبی-عروقی مفید است. بعلاوه حاوی پل فنول و آنتی اکسیدان است که به تقویت سیستم ایمنی و سلامت پوست و مو یاری می نماید، اما فقط به همین جا ختم نمی گردد، همراه ما باشید تا با تمام خواص توت فرنگی، نحوه مصرف، خرید و عوارض جانبی مصرف بیش ازحد آن صحبت کنیم.

خواص توت فرنگی برای سلامتی

توت فرنگی چیست؟

توت فرنگی میوه ای است شیرین، به شکل قلب که طعم خاص آن محبوبیت بسیاری دارد. این میوه در بسیاری از منطقه ها جهان به طور بومی وجود دارد و متعلق به راسته گل سرخ سانان است. توت فرنگی طعم منحصربه فرد و رایحه خوبی دارد. توت فرنگی برخلاف نامش (استرابِری) ازلحاظ گیاه شناسی به خانواده بری ها تعلق ندارد. درواقع توت فرنگی میوه ای کاذب است. یعنی بخش گوشتی توت فرنگی از تخم دان ها تشکیل نشده اند، بلکه هر تخم قابل رؤیت در سطح توت فرنگی از مادگی مشتق شده است. برگ های توت فرنگی را می توان به طور خام، پخته یا حتی به شکل چای استفاده کرد. توت فرنگی از بوته رشد می نماید، واریته های (جوره) مختلفی دارد و جزو میوه های فصلی است.

مواد مغذی توت فرنگیتوت فرنگی سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی است. ازجمله آنها می توان به ویتامین C، ویتامین K، فولات، پتاسیم، منگنز و مهمیم اشاره نمود. توت فرنگی یکی از خوراکی های سرشار از فیبر با کالری پایین بوده و دارای اندازه زیادی پلی فنول وآنتی اکسیدان است. یک فنجان توت فرنگی تنها 49 کالری انرژی دارد و محتوی 3 گرم فیبر و 12 گرم کربوهیدرات است.

خواص توت فرنگیدرادامه به مهم ترین خواص توت فرنگی نگاهی دقیق تر می اندازیم.

1. بهبود عملکرد قلب
توت فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که برای قلب مفیدند. ازجمله آنها می توان به الاجیک اسید (اسید الاژیک) و فلاونوئیدهایی مانند آنتوسیانین، کاتچین، کوئرستین و کمپفرول اشاره نمود. این ترکیبات فنلی با کاهش کلسترول کامل و کلسترول بد (LDL)، باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی می شوند. بعلاوه با ایجاد آرامش در رگ های خونی، بهگردش خون یاری و از بروز مسائل قلبی-عروقی جلوگیری می نمایند.

علاوه براین فیبر بالا، ویتامین سی و فولات موجود در توت فرنگی با کاهش کلسترول در رگ ها به سلامت قلب یاری می نماید.

2. خواص توت فرنگی برای پوست: مراقبت از پوستتوت فرنگی محتوی اسید سالیسیلیک، آلفاهیدروکسی اسید (AHA) و الاجیک اسید بوده و از هیپرپیگمانتاسیون (ایجاد لکه های قهوه ای پوست) کاسته، و در پیشگیری از بروز آکنه و لایه برداری پوست از سلول های مرده مؤثر است. برای افزایش درخشندگی پوست می توانید به یاری توت فرنگی یک ماسک تهیه کنید. برای درست کردن این ماسک 4 تا 5 عدد توت فرنگی را له و با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. آن را بر روی پوست تان بمالید و کمی صبر کنید تا خشک گردد. در نهایت هم آن را بشویید.

3. ضدپیریویتامین C موجود در توت فرنگی باعث افزایش کلاژن سازی پوست می گردد، به خوش رنگی پوست یاری می نماید و خاصیت ضدپیری بر آن دارد. براساس مطالعه ای عصاره توت فرنگی سرشار از آنتوسیانین بوده و در مراقبت از پوست در برابر تابش پرتوهای فرابنفش مؤثر است.

4. مراقبت از چشممراقبت از چشم یکی از خواص توت فرنگی است. مصرف توت فرنگی می تواند از بروز بیماری هایی مانند خشکی چشم، تخریب اعصاب بینایی، تباهی لکه زرد (شایع ترین دلیل کوری در افراد مسن)، اختلالات بینایی و افزایش آسیب پذیری نسبت به عفونت ها جلوگیری کند. آنتی اکسیدان های موجود در توت فرنگی مانند فلاونوئیدها، فیتوکمیکال های فنلی و الاجیک اسید از بروز بیشتر مسائل چشم جلوگیری می نمایند. زیرا می توانند با آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد مبارزه بنمایند.

مشکل دیگری که توت فرنگی می تواند از آن جلوگیری کند، بروز اختلال در فشار داخل چشم است. توت فرنگی با داشتن پتاسیمبه حفظ فشار مناسب داخل چشم یاری می نماید.

5. کاهش فشار خون بالاتوت فرنگی به کاهش فشار خون بالا یاری می نماید. توت فرنگی سرشار از پتاسیم و مهمیم بوده که هر دوی آنها خاصیت اتساع عروق را دارد و فشار خون بالا و سفتی سرخ رگ ها و رگ های خونی را کاهش می دهند. این امر خون رسانی را به بخش های مختلف بدن تسهیل و یاری می نماید تا آنها وظایف خود را به خوبی انجام بدهند.

6. پیشگیری از سرطانپیشگیری از سرطان یکی دیگر از خواص توت فرنگی است. ویتامین C، فولات، آنتوسیانین، کوئرستین و کمپفرول تنها بخشی از فلاونوئیدهای موجود در توت فرنگی هستند که خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی دارند. آنها در کنار هم یک خط دفاعی قوی برای مبارزه با انواع سرطان ها و رشد تومورها ایجاد می نمایند. مصرف روزمره توت فرنگی می تواند موجب کاهش سلول های سرطانی و متاستاز (توسعه سرطان از بافتی به بافت دیگر) آنها بگردد.

براساس مطالعه ای پودر توت فرنگی منجمد می تواند از سرطان مری پیشگیری بکند.

7. تقویت دستگاه ایمنیویتامین C موجود در توت فرنگی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد و در درمان سرفه و درمان سرماخوردگی معمولی مؤثر است. تنها یک وعده توت فرنگی محتوی 150٪ احتیاج روزانه تان به ویتامین C است!

8. درمان التهاب مفصل و نقرستوت فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات سم زدایی از بدن است که درد ناشی از نقرس و التهاب مفاصل را کاهش می دهند. بعلاوه توت فرنگی علائم التهاب مفصل مانند تخریب تدریجی عضلات و بافت ها، خشکی مایعات روان نماینده موجود در مفاصل و تجمع مواد سمی و اسیدها (مانند اسید اوریک) را در بدن کاهش می دهد.

9. تقویت عملکرد مغزیکی از خواص توت فرنگی این است که به تقویت عملکرد مغز یاری می نماید. توت فرنگی سرشار از ید، ویتامین C و فیتوکمیکال هایی بوده که به عملکرد مناسب دستگاه عصبی یاری می نمایند. پتاسیم موجود در توت فرنگی می تواند با افزایش جریان خون در مغز، عملکرد شناختی فرد را افزایش بدهد. براساس مطالعه ای بر روی زنان مسن که مصرف توت فرنگی و بلوبریزیادی داشتند، آنتوسیانین ها و سایر فلاونوئیدها کاهش عملکرد شناختی افراد را به تأخیر می اندازد.

10. خواص توت فرنگی برای لاغری: کاهش وزنتوت فرنگی فراوری آدیپونکتین و لپتین را که هر دو از هورمون های مربوط به چربی سوزی هستند افزایش می دهد. بعلاوه آنها باعث کاهش اشتها، کاهش گلوکز، کاهش چربی و کاهش وزن می شوند.

11. پیشگیری از بیماری های مادرزادیاسید فولیک موجود در توت فرنگی ویتامینی لازم است که در دوران بارداری اهمیت مضاعفی پیدا می نماید. اسید فولیک از بروز بیماری های مادرزادی که از بدو تولد همراه نوزاد هستند، جلوگیری می نماید. همچینن اسید فولیک برای حفظ سلامت مادر در دوران بارداری مورجهانز است.

12. کاهش التهاباتکاهش التهاب یکی دیگر از خواص توت فرنگی است. توت فرنگی مقدار پروتئین واکنشی سی را در بدن کاهش می دهد. کبد این پروتئین را فراوری می نماید و التهابات را در بدن افزایش می دهد. براساس مطالعه ای در دانشگاه هاروارد احتمال افزایش پروتئین واکنشی سی در زنانی که در هفته، 16 عدد توت فرنگی می خورند، 14٪ کمتر است.

13. سکته مغزیخاصیت ضدالتهابی آنتی اکسیدان های موجود در توت فرنگی موجب کاهش تشکیل لخته خونی در بدن مرتبط با سکته های مغزی می گردد.

14. یبوستتوت فرنگی به خاطر داشتن فیبر بالا به تقویت گوارش و پیشگیری از یبوست یاری می نماید. بعلاوه توت فرنگی از بروز دیورتیکولیت جلوگیری می نماید. دیورتیکولیت نوعی التهاب در دستگاه گوارش است که موجب بروز تب و حالت تهوع می گردد.

15. دیابتتوت فرنگی شاخص گلوکز (اندازه قندی که پس از مصرف کربوهیدرات در واحد زمان در بدن آزاد می گردد) پایینی دارد. براساس مطالعه ای توت فرنگی با شاخص گلوکز پایین خود احتمال پیشرفت دیابت نوع دو را در بدن کاهش می دهد. براساس مطالعه ای دیگر توت فرنگی به افراد دیابتی یاری می نماید تا راحت تر قند خون بالا را کنترل نمایند.

16. سلامت موتوت فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان های مختلف، الاجیک اسید و ویتامین هایی بوده که با ریزش مو مبارزه می نماید، باعث حفظ رطوبت مو می گردد و از شوره سر پیشگیری می نماید.

برای داشتن موهایی صاف و براق می توانید 5 تا 6 عدد توت فرنگی را له و با یک قاشق غذاخوری ماست مخلوط کنید. موی خو د را مرطوب کنید و با این مخلوط موی تان را به مدت 10 تا 15 دقیقه ماساژ بدهید و سپس آن را بشویید. این مخلوط می تواندتقویت نماینده طبیعی مو باشد.

17. سلامت استخوانمنگنز، ویتامین C، ویتامین K و پتاسیم موجود در توت فرنگی به حفظ سلامت استخوان ها یاری می نماید. ویتامین K و پتاسیم با یاری به حفظ کلسیم در بدن به افزایش تراکم استخوان یاری می نمایند.

18. سفیدی دندان هاتوت فرنگی محتوی اسید مالیک است. اسید مالیک ماده ای طبیعی برای سفید کردن دندان است. برای برخورداری از این خاصیت توت فرنگی، آن را له و با بکینگ پودر مخلوط کنید. سپس آن را بر روی دندان های تان بمالید.

بگذارید 5 دقیقه در این حالت باقی بماند و سپس به آرامی با آن دندان تان را مسواک بزنید تا دندان هایی سفیدتر داشته باشید.

19. درمان پف چشمتوت فرنگی می تواند در درمان پف زیر چشم مؤثر باشد. برای این کار برش هایی از توت فرنگی را بر روی پلک تان قرار دهید و بگذارید 10 دقیقه در این حالت باقی بماند.

نحوه مصرف توت فرنگیتوت فرنگی را می توان به طور خام مصرف کرد یا به انواع سالادها، کاستارد، دسرها و … افزود. بعلاوه توت فرنگی به خاطر طعم، بو و رنگ فوق العاده اش در محصولاتی مانند بستنی، مربا، ژله، شربت، شیرینی ها، شکلات و حتی داروها مصرف گسترده ای دارد. ولی هیچ شکلی از توت فرنگی مفیدتر از توت فرنگی تازه ای که از بوته کنده شده و مصرف می گردد نیست.

نحوه خرید و نگهداری توت فرنگیهنگام خرید، توت فرنگی های ارگانیک و غیرگلخانه ای را تهیه کنید. زیرا آنها سالم تر و خوشمزه ترند.

هنگام خرید توت فرنگی، آنهایی را انتخاب کنید که رنگ قرمز و بوی قوی تری دارند.

انواع صادراتی توت فرنگی در تمام فصول سال دردسترس هستند.

توت فرنگی خیلی زود فاسد می گردد و باید آن را در کمتر از چند روز مصرف کرد.

می توانید توت فرنگی را به مدت یک هفته در یخچال یا 6 ماه در فریزر نگهداری کنید.

توجه: براساس اعلام وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا توت فرنگی ازنظر مقدار آفت کش های به جای مانده بالاترین اندازه را در میوه ها به خود اختصاص داده است.

عوارض جانبی و مضرات مصرف بیش ازحد توت فرنگیمصرف بیش ازحد توت فرنگی می تواند عوارض زیر را در پی داشته باشد:

اسهال و باد معده؛

بیماری کبد؛

زردی (یرقان)؛

درد و ورم در دیواره دستگاه تنفسی؛

نقرس و ورم مفصل؛

فشار روانی؛

احتباس آب (ورم یا خیز)؛

بیماری های کلیوی و سنگ کلیه؛

تب؛

واکنش های آلرژیک؛

لتارژی (نوعی حالت گیجی و خواب آلودگی).

بنابراین بهتر است در هر وعده بیشتر از یک فنجان توت فرنگی نخورید.

توت فرنگی و محصولات محتوی توت فرنگی بسیار خوشمزه اند. بنابراین دفعه بعد که دنبال چیز شیرینی برای خوردن می گشت، اندازهی توت فرنگی آبدار بخورید تا از خواص بی نظیر آن بهره مند بشوید.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 788

به "خواص توت فرنگی برای سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص توت فرنگی برای سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید