روانشناسی رنگ قرمز و مکمل های آن در دکوراسیون داخلی منزل

به گزارش آیان کتاب، آیا تا به حال به تاثیر روانشناسی رنگ قرمز در دکور خانه توجه نموده اید؟ روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون چیست و چه تاثیرات ذهنی بر روی ساکنان خانه دارد؟ در دکور داخلی می توانید از رنگ قرمز برای گرم تر کردن یک اتاق سرد بهره ببرید. رنگ قرمز برای دکوراسیون آشپزخانه عالی است و معروف است که باعث افزایش اشتها می گردد . قرمز به عنوان یک رنگ تند باعث افزایش انرژی اتاق نشیمن می گردد و به همین علت برای رنگ اتاق خواب انتخاب مناسبی نیست. در این مقاله از سرویس سبک زندگی و در مجله خبرنگاران در خصوص تاثیر و کاربرد رنگ قرمز در خانه، روانشناسی رنگ قرمز و رنگ های مکمل رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی می پردازیم.

روانشناسی رنگ قرمز و مکمل های آن در دکوراسیون داخلی منزل

روانشناسی رنگ قرمز؛ رنگ قرمز چه احساسی در ما ایجاد می نماید؟

قرمز نمادی از احساس انرژی ، جنگ ، خطر، قدرت و عزم استوار است . رنگ قرمز بعلاوه حس هایی چون عشق و اشتیاق را در مخاطب زنده می نماید. طیف های مختلف رنگ قرمز هر کدام بیانگر حس های مختلفی هستند. قرمز روشن، نمادی از شادی، اشتیاق و عشق است.

صورتی هم روانشناسی معنایی عشق و دوستی را در خود جای داده است. قرمز تیره با نشانه هایی از نشاط ، اراده ، خشم ، عصبانیت ، رهبری، شجاعت، اشتیاق، کینه و خشم همراه است. بیشتر افرادی که بر روی روانشناسی رنگ ها کار می نمایند معتقدند: رنگ قرمز هیچ وقت کسل نماینده نیست.

مکمل های با رنگ قرمز در طراحی دکوراسیون

اطلاع از آخرین مطالب مجذوب کننده و پرطرفدار

رسانه خلاق برایت ساید دارای یک راهنمای رنگی است که رنگ های مکمل را برای سایه های مختلف قرمز پیشنهاد می نماید. اما رنگ های مکمل رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی کدامند؟

به عنوان مثال، قرمز اصل با رنگ های زرد، سفید، نارنجی، سبز، آبی و مشکی مکمل بسیار خوبی در طراحی داخلی دکوراسیون منزل است. قرمز گوجه ای مکمل خوبی برای رنگ های

فیروزه ای، سبز نعنایی، ماسه ای، سفید خامه ای و خاکستری کار است. قرمز گیلاسی با آبی لاجوردی، خاکستری، نارنجی روشن، شنی، زرد کمرنگ و بژ، مکمل هستند.

بر اساس روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی منزل شما بسته به سایه و تناژ رنگ قرمز به طور کلی می توانید آن را با رنگ های مشکی، سرمه ای، طیف های مختلف آبی، خاکستری، سفید، کرم، صورتی، فلزی و چوبی ست کنید.

بیشتر بخوانید: 6 وسیله مورد احتیاج برای تزیین و دکوراسیون مرحله به مرحله اتاق نوزاد

چه رنگ هایی بهتر است در دکوراسیون داخلی منزل در کنار قرمز قرار گیرند

قرمز یک رنگ بسیار قوی و غالب است، بنابراین بر اساس روانشناسی رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی منزل بهتر است که آن را با رنگ های غالب دیگر در طراحی دکور داخلی کنار هم قرار ندهید. بویژه اگر می خواهید رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی منزل شما برجسته باشد. سعی کنید در کنار آن از رنگ هایی مانند سرمه ای، سیاه ،سفید و خاکستری بهره ببرید.

اگر می خواهید رنگ های بیشتری به آن اضافه کنید ، از طیف رنگ های پاستلی مانند دوری کنید. در پی رنگ های قوی تر مانند زرد قناری، نارنجی یا سبز تیره باشید.

بایدها و نبایدهای رنگ قرمز در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن

استفاده از رنگ قرمز در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن یا کلاسیک منزل شما می تواند یک حرکت بزرگ و جسورانه باشد. بنابراین بسیار مهم است که شما نه تنها رنگ را دوست داشته باشید، بلکه یاد بگیرید چگونه از آن به درستی بهره ببرید. بر اساس روانشناسی بهتر است که رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی منزل از رنگ قرمز در مبلمان نرم مانند کوسن یا فرش بهره ببرید.

کریس کارول، طراح داخلی از TLC Interiors، می گوید بهتر است به جای اینکه از رنگ قرمز خالص در طراحی دکور داخلی بهره ببرید به طیف های مختلف آن بیشتر فکر کنید. او معتقد است معمولا از لحاظ روانشناسی رنگ در طراحی دکور داخلی بهتر است طیف های تیره و روشن به جای رنگ خالص استفاده گردد.

این موضوع در خصوص رنگ قرمز بسیار بیشتر صدق می نماید. بعلاوه بهتر است آن را در کنار یک زمینه و یا دیوار خاکستری قرار دهیم تا تندی زیاد زنگ قرمز خنثی گردد.

ترفندهای روانشناسی رنگ در انتخاب رنگ هایی که با قرمز همراه هستند

*در روانشناسی رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی منزل مدرن و کلاسیک توصیه می گردد که برای وسایل تزئینی از رنگ قرمز بهره ببرید.

*شما می توانید از رنگ قرمز در کارهای هنری تزیینی، گلدان، کتاب یا قطعات تزیینی رومیزی بهره ببرید.

*شاید بهتر است بگوییم مناسب ترین استفاده از رنگ قرمز در وسایلی است که که خیلی مسلط بر فضای داخلی نیستند.

*یک جمله معروف در طراحی دکوراسیون داخلی در خصوص رنگ قرمز وجود دارد. اینکه فقط اگر رنگ قرمز را دوست دارید قرمز را انتخاب کنید. از خودتان سوال کنید که آیا شما همواره این رنگ را دوست داشته اید؟ یا سال جاری فقط دوستش دارید آن هم چون ترند شده است؟

*از رنگ قرمز به عنوان تاکید و توجه در دکور داخلی استفاده می گردد. اگر دلتان می خواهد یک جایی از فضای داخلی خانه بیشتر به چشم بیاید، توصیه می گردد از رنگ قرمز را درکنار رنگ خاکستری بهره ببرید.

ترکیب های مناسب رنگی طراحی داخلی در کنار رنگ قرمز

بیشتر بخوانید: روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک و آنالیز مکمل های آن

سفید و سیاه مکمل های همیشگی رنگ قرمز

به شما توصیه می کنیم کمی بیشتر در طراحی دکور داخلی از ترکیب رنگ قرمز خاموش بهره ببرید. رنگ های کتانی واقعا گزینه خوبی هستند. اینکه بتوانند کمی از چیره گی رنگ قرمز را جبران نمایند و پایه ای خنثی تر در فضا ایجاد نمایند. در روانشناسی رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی منزل معمولا می گویند که سیاه و سفید همواره با رنگ قرمز همراه هستند. در واقع دکوراسیون سفید و قرمز و دکوراسیون سیاه و قرمز همواره مورد توجه کاربران بوده است.

رنگ سیاه برای پس زمینه رنگ قرمز واقعاً خوب است و فضایی کاملاً دراماتیک را ایجاد می نماید. این ترکیب را می توانید با افزودن چند بالشتک مشکی به کاناپه یا مبل راحتی قرمز رنگ خود به سادگی انجام دهید. توجه داشته باشید که رنگ های سفید، آبی و سیاه، مکمل رنگ قرمز در طراحی دکوراسیون هستند.

ست قرمز و آبی اردکی در دکوراسیون

آبی اردکی با پایه سبز یک رنگ متضاد عالی است، بدون اینکه خیلی با رنگ قرمز متناقض باشد. این طراحی رنگ فضا را نرم و ملایم می نماید و یک کنتراست خنک با گرمای قرمز ایجاد می گردد. به خاطر داشته باشید که در روانشناسی رنگ در دکور، تمام سایه های خاکستری با رنگ قرمز به سادگی تطبیق پیدا می نمایند.

رنگ خاکستری مکمل رنگ قرمز است

اضافه کردن یک فرش خاکستری-نقره ای به فضای شما جلوه رنگ قرمز را در فضا زیادتر می نماید. هر سایه ای از خاکستری، رنگ قرمز را بسیار زیبا وترکیب قرمز را تکمیل می نماید. این ترکیب باعث زنده شدن رنگ قرمز در فضای داخلی خانه می گردد.

رنگ های سفید، کرم و بژ در روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی، کاملا مطابقت دارند. سفید روشن، هر سایه قرمز را برجسته نموده و کنتراست ایجاد می نماید. بهتر است در ترکیب دکوراسیون داخلی خانه، در مواقع استفاده از رنگ قرمز، از وسایل تزیینی چون گلدان صدفی و سنگ گلدان کرم بیشتر بهره ببرید.

ترکیب سفید و زرد با رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی منزل

ترکیب رنگ های غیرمنتظره مانند قرمز، زرد و سفید در روانشناسی رنگ در طراحی دکور، مجموعه ای شاد، روشن و گرم ایجاد می نمایند. اگر مطمئن نیستید و تصورتان این است که ترکیب جالبی نیست سخت در اشتباهید. با این حال برای اطمینان و آرامش توصیه می کنیم که از رنگ زرد در وسایل کوچک بهره ببرید. تکه های زرد را با بالش های نیمکت و کوسن و وسایل تزئینی کوچک جبران کنید.

بیشتر بخوانید: 6 راز انتخاب و ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی منزل از زبان یک کارشناس رنگ

منبع:

نوشته های مرتبط

7 روش آسان برای طراحی یک دکوراسیون داخلی آرام بخش برای منزل

9 اشتباه رایج در چیدمان و رنگ اتاق خواب که آرامش را از آن می گیرد

12 راز نقاشی و رنگ کردن دیوارها به روش حرفه ای ها

ویژگی های سبک دکوراسیون اروپایی در طراحی فضای داخلی منزل

منبع: افق کوروش
انتشار: 17 دی 1400 بروزرسانی: 17 دی 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 857

به "روانشناسی رنگ قرمز و مکمل های آن در دکوراسیون داخلی منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روانشناسی رنگ قرمز و مکمل های آن در دکوراسیون داخلی منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید