فضانوردان مأموریت کرو، 4 شبانه راهی ایستگاه فضایی شدند

به گزارش آیان کتاب، شرکت اسپیس ایکس ساعتی پیش مأموریت سرنشین دار کرو-4 را شامل 3 فضانورد ناسا و یک فضانورد آژانس فضایی اروپا، راهی ایستگاه فضایی بین المللی در مدار زمین کرد.

فضانوردان مأموریت کرو، 4 شبانه راهی ایستگاه فضایی شدند

یک کپسول دراگون سرنشین دار حامل چهار فضانورد مأموریت کرو-4 (Crew-4) ساعتی پیش در 03:52 نیمه شب منطقه زمانی شرقی (12:22 به وقت تهران) به وسیله موشک فالکون 9 از سکوی 39B مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا با فضا پرتاب شد.

حدود 9 دقیقه پس از پرتاب، بوستر مرحله موشک فالکون 9 هم با موفقیت به زمین بازگشت و روی سکوی شناور بدون سرنشین در اقیانوس اطلس فرود آمد تا برای مأموریت های بعدی آماده باشد. در همین حال فضاپیمای دراگون هم از مرحله بالایی موشک جدا شد تا راستا خود را به تنهایی به سوی ایستگاه فضایی بین المللی پیش بگیرد.

طبق برنامه ریزی کپسول دراگون سرنشین دار این مأموریت که آزادی (Freedom) نام دارد، ساعت 20:15 منطقه زمانی شرقی (04:45 صبح فردا به وقت تهران) به ایستگاه فضایی بین المللی می رسد و حدود یک ساعت و نیم بعد، پس از اجرای کامل فرآیند هم فشارسازی، دریچه های میان دو فضاپیما باز می شوند.

همان طور که نام آن نشان می دهد، مأموریت کرو-4 چهارمین مأموریت سرنشین دار عملیاتی خواهد بود که اسپیس ایکس برای ناسا به آزمایشگاه مداری زمین انجام می دهد.

این مأموریت تازه کیل لیندگرن (Kjell Lindgren)، رابرت هاینز (Robert Hines)، جسیکا واتکینز (Jessica Watkins) از ناسا و بعلاوه فضانورد آژانس فضایی اروپا سامانتا کریستوفورتی (Samantha Cristoforetti) را به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد برد.

پرتاب مأموریت کرو-4 ابتدا برای آخر هفته گذشته برنامه ریزی شده بود اما به علت آب وهوای بد، به طور غیرمستقیم به تعویق افتاد. در حقیقت این مأموریت باید منتظر می ماند تا دریاها در منطقه فرود مأموریت Ax-1 آکسیوم اسپیس آرام گردد. مأموریتی که در هفته های گذشته برای شروع عصر تازه ای در دردسترس کردن هرچه بیشتر مأموریت های مداری به ایستگاه پیوسته بود.

Ax-1 نخستین مأموریت سرنشین دار کاملا خصوصی به ISS بود و فضاپیمای این مأموریت همان بندرگاهی از ایستگاه فضایی را اشغال نموده بود که خدمه کرو-4 قصد دارند از آن استفاده نمایند. بعلاوه به گفته ناسا یک فاصله دو روزه بین بازگشت مأموریت قبلی و پرتاب مأموریت تازه یاری می نماید تا امکان تجزیه وتحلیل داده ها و دیگر مراحل آماده سازی فراهم باشد.

مأموریت اکس-1 پنج رو ز بیش از برنامه ریزی اولیه و به مدت 15 روز در ایستگاه فضایی بین المللی ماند. اما اقامت فضانوردان کرو-4 بسیار طولانی تر خواهد بود. انتظار می رود که این خدمه حدود شش ماه که زمانی معمول برای یک مأموریت ISS است در مدار زمین بمانند.

عکس کاور: پرتاب موشک فالکون 9 در مأموریت کرو-4 ناسا و اسپیس ایکس

Credit: NASA

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 1014

به "فضانوردان مأموریت کرو، 4 شبانه راهی ایستگاه فضایی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضانوردان مأموریت کرو، 4 شبانه راهی ایستگاه فضایی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید