مشاوره شاید وقتی دیگر

به گزارش آیان کتاب، خیلی نیازی نیست برای فهم شرایط سلامت روانی مردم جامعه پی آمار و ارقام و پایش های مستند از مراجع علمی و غیره بگردید که حال ناخوش آدم های پیرامون مان گواه آشکاری است از آنچه در جریان است.

مشاوره شاید وقتی دیگر

اما همان آمار و ارقام هم نشان می دهد شرایط سلامت روانی مردم ایران خوش نیست. چند سال پیش بود که سازمان نظام مشاوره و روان شناسی اعلام کرد 25درصد مردم ایران به خدمات روان شناسی احتیاج دارند، به این مفهوم که از هر چهار نفر یک نفرمان دچار یکی از اختلال های روانی است.

در این میان شرایط روحی و روانی زنان وخیم تر از مردان بود و درصدهای وزارت بهداشت فاصله معناداری از این وخامت را نشان می داد.

این موضوع اما هیچ گاه مهم تلقی نشد، حتی وقتی اعلام شد دلیل بسیاری از مرگ و میرها هم ناشی از همین سلامت روان است باز بهداشت روانی ما اولویتی نداشت حتی سال گذشته از سوی وزارت بهداشت و درمان اعلام شد بیماری های روحی و روانی به همراه سوانح رانندگی از شایع ترین دلایل مرگ و میر درکشور است و 14درصد بیماری های جامعه ایران ناشی از آسیب های روحی است.

همه این آمارها اما مربوط به سال گذشته است، سال جاری حکایت عجیب دیگری دارد، سالی که یک همه گیری همه چیز را تغییر داده است.

همان سازمان نظام مشاوره و روان شناسی حالا اعلام کرده است آمار 25درصدی احتیاج به خدمات روان شناسی مربوط به پیش از کرونا بوده و با توجه به همه مصائب کرونا حالا 60درصد مردم به خدمات روان شناسی احتیاج دارند! اما چرا وقتی اکثریت مردم احتیاجمند این خدمات هستند برای دریافت آن اقدامی نمی کنند؟ مهم ترین دلیل عدم مراجعه مردم به مشاوره های روان شناسی چیست؟ هراس از برچسب خوردن، داشتن ذهنیت اشتباه از بی فایده بودن مشاوره، نداشتن وقت، ترجیح دادن دوستان به جای مشاوران.

همه اینها بخشی از دلایل این مراجعه نکردن است اما مهم ترین شان هزینه بالای این خدمات است، که سبب شده تعداد قابل توجهی از ایرانیان این احتیاج را نادیده بگیرند.

یکی از مهم ترین دلایل عدم مراجعه به مراکز روان شناسی هزینه آن است. بازار پرتقاضای این روزهای بهداشت سلامت روان هم دلیلی نشده است که هزینه این مشاوره ها تغییری نکند.

در حالی سازمان نظام مشاوره روان شناسی اعلام کرده که 60درصد مردم به خدمات روان شناسی احتیاج دارند که تعرفه های اعلام شده توسط همین سازمان نسبت به سال گذشته حدود 20درصد افزایش داشته است.

در سال 98 که هنوز کرونا زندگی انسان ها را دستخوش این حجم از تغییرات نکرده بود تعرفه خدمات روان شناسی و مشاوره برای متخصصان با مدرک کارشناسی ارشد 90هزار تومان و برای افراد با مدرک دکتری 120هزار تومان بود، سال جاری اما این تعرفه برای کارشناسی ارشد 108هزار تومان و برای افراد با مدرک دکتری 156هزار تومان اعلام شده است.

این اوضاع تنها معطوف به تعرفه های رسمی است وگرنه چه کسی است نداند آنچه در شهر می گذرد چندان انطباقی با تعرفه های رسمی ندارد و کم نیستند افرادی که برای جلسات مشاوره خود اعداد شش رقمی در نظر گرفته اند.

برخی معتقدند تخلف در نرخ گذاری و اخذ هزینه های نجومی در هر صنفی وجود دارد و این بازار هم عاری از تخلف نیست.

از سویی سازمان نظام روان شناسی توانایی نظارت بر عملکرد همه این مراکز را ندارد. آنها معتقدند این روزها هر کدام از سازمان ها و دستگاه های اجرایی با به کارگیری مشاورانی برای کارهای خود تعرفه های جدید و منحصری را تعریف می کنند، درحالی که سازمان نظام روان شناسی و مشاوره می تواند بر عملکرد آنها اعمال نظر دقیقی داشته باشد.

جولان روان شناس نماها در فضای مجازی

تنها آفت هزینه بالای مراکز مشاوره روان شناسی مراجعه نکردن افراد درگیر نیست، آن دسته که هنوز به تاثیر سلامت روان بر بهبود زندگی شخصی خود اعتقاد دارند اما از پس هزینه های آن برنمی آیند، راه دیگری را برای رفع این احتیاج انتخاب می کنند و آن هم انتخاب روان شناس از فضای مجازی است؛ فضایی که نسبت به حقیقت پیرامونی مان هیچ گونه نظارت و مدیریتی بر آن وجود ندارد.

محبوبه خواجه رسولی، روان شناس البته این عده را روان شناس نما می خواند و می گوید: پایین بودن ضریب سواد رسانه ای در ایران بستر مناسبی برای سوءاستفاده کردن در این فضای مجازی پدید آورده است. آسیب این روش هم تنها محدود به ضررهای اقتصادی نمی شود و در بسیاری از مواقع به دلیل ناآگاهی این روان شناس نماها آسیب های روحی و روانی بسیاری به این مراجعان وارد می شود. به گفته

او اغلب این افراد با خواندن چند کتاب در زمینه روان شناسی جلسات مشاوره برگزار می کنند و البته به دلیل تعداد بالای این افراد عملا امکان نظارت و برخورد وجود ندارد.

به واسطه فراگیری کرونا ضریب استفاده از فضای مجازی به شکل چشمگیری بالا رفته است. بسیاری معتقدند اتفاقا این فرصتی است تا بتوان با عملکرد درست در تولید محتوا از آن بهره برد اما به باور بسیاری از روان شناسان از جمله محبوبه خواجه رسولی، آنها که در حوزه روان شناسی کارگاه ها و جلسات مشاوره برگزار می کنند و البته که در اغلب موارد ناشناخته هستند، جزو سودجویانی اند که دانشی در حوزه سلامت روان ندارند. به باور او این فضا حالا جولانگاه غیرمتخصصان حوزه سلامت روان شده است.

اشتراک نظر سیاست ها و مردم

بالا بودن هزینه مشاوره های روان شناسی تناقض آشکاری با شرایط موجود دارد. پیش از دوره کرونا هم انتقادهای بسیاری نسبت به هزینه های مشاوره وجود داشت اما حالا که شرایط سلامت روان جامعه مورد تهدید قرار گرفته و البته شرایط اقتصادی هم نابسامان است، انتظار می رفت این هزینه ها به صورت رسمی افزایشی نداشته باشد.

البته باید به سوی دیگر این ماجرا هم دقت کرد؛ چرا که هنوز هم بسیاری از افراد جامعه اولویتی برای سلامت روان خود قائل نیستند. نکته ای که به درستی مورد توجه محبوبه خواجه رسولی قرار گرفته است.

این روان شناس معتقد است هنوز هم تعداد بسیاری از افراد درگیر در جامعه به این احتیاج به چشم هزینه های اضافی نگاه می کنند و همین نوع نگاه باعث می شود هزینه های مشاوره زیادتر از آنچه باید به نظر بیاید.

او می گوید: البته نباید تاثیر فراگیری کرونا و سخت تر شدن معیشت مردم در این روزها را در نظر نگرفت؛ چرا که این معیشت سخت به تغییر اولویت ها در زندگی شخصی شان منجر می شود و معمولا رسیدگی به سلامت روان در رتبه پایین تری از اولویت های آنها قرار می گیرد.

این روان شناس به جام جم می گوید: این نگاه تزئینی عامه مردم به حوزه سلامت روان تنها محدود به آنها نیست و شاید سیاستگذاری کلان هم در القای این نوع نگاه به مردم مقصر باشد؛ چرا که اگر برخی تصمیم گیران در این حوزه بر این باور باشند که امروزه بیش از 60درصد مردم احتیاج به خدمات روان شناسی دارند، می توانند این مشاوره ها را تحت پوشش بیمه قرار دهند تا مردم بتوانند با استفاده از مزیت های آن بیشتر به مراکز مشاوره و خدمات مراجعه کنند.

نشاط اجتماعی؛ یک درمان عمومی

هزینه مراکز مشاوره هر چند دلیل مهم، اما تنها علت نبود اقبال عمومی نسبت به بهداشت سلامت روان نیست. روان شناسان هم تنها عامل بهبود این شرایط نیستند، به این مفهوم که شرایط سلامت روان عموم مردم تنها به مراجعه افراد جامعه به مراکز مشاوره بستگی ندارد.

آنچه باعث بهبود شرایط روانی عامه مردم می شود شامل مولفه های بسیاری است. محبوبه خواجه رسولی معتقد است زیست شادمانه عامه مردم مولفه موثری برای ارزیابی پویایی عملکرد یک نظام اجتماعی است. به باور او در شرایط کنونی که حال مردم خوب نیست و اقتصاد نابسامان اجازه نمی دهد کمی این حال با فرایند درمانی سلامت روان ترمیم شود، باید به فکر جایگاه نشاط در جامعه باشیم.

بسیاری از جامعه شناسان هم بر این باورند حجم قابل توجهی از خشونت ها، رواج نزاع های خیابانی و نابهنجاری های موجود در جامعه به دلیل افزایش چشمگیر افسردگی، نداشتن اعتماد به نفس و البته نبود شرایط مناسب رفاهی است و حلقه مشترک همه آنها هم کمتر شدن نشاط عمومی در بدنه جامعه است. این مولفه ها درست مثل دو سر یک الاکلنگ نسبتی معکوس با یکدیگر دارد. البته برای رسیدن به این مولفه هم راه درازی در پیش است؛ چرا که نمی توان با تلقین، چنین باوری را به عموم جامعه تحمیل کرد.

به گفته خواجه رسولی، نشاط عمومی جامعه همچون واکسیناسیون آن جامعه در برابر مسائل روحی و روانی است.

حالا اگر حرف های این کارشناس را در برابر آمارهای رسمی بگذاریم، متوجه می شویم چقدر جامعه ایرانی احتیاج به این شادمانی عمومی دارد، وقتی خوشبینانه 60درصد مردم به خدمات روان شناسی احتیاج دارند، وقتی دلیل بیش از 14درصد مرگ ها برچسب روحی و روانی می خورد، احتیاج به این واکسیناسیون سراسری بیش از هر زمان دیگری حس می شود.

میثم اسماعیلی - جامعه / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 429

به "مشاوره شاید وقتی دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاوره شاید وقتی دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید