کت واک چیست و چه تاریخچه ای دارد؟

به گزارش آیان کتاب، اگر به تازگی به دنیای مد و فشن علاقه مند شده باشید حتما می دانید که یادگیری اصطلاحات مخصوص این حرفه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. یکی از مهم ترین عبارت های پرکاربردی که همه ما حداقل یک بار آن را شنیده ایم، عبارت کت واک است که آشنایی با معنا و تاریخچه آن می تواند درک مفاهیم و اصطلاحات مربوط به فشم شوها را برای شما راحت تر کند. اگر برای شما هم سوال پیش آمده است که کت واک چیست و دقیقا چه معنایی دارد تا آخر این مطلب از خبرنگاران مگ با ما همراه باشید.

کت واک چیست و چه تاریخچه ای دارد؟

کت واک چیست؟

در قدم اول باید بدانیم که اصطلاح کت واک به چه معنا است و به چه مفهومی اشاره دارد. برخلاف آنچه که بسیاری از افراد تصور می نمایند این عبارت به سکوی طولانی و باریکی گفته می گردد که مدل های زن و مرد روی آن راه می روند تا بتوانند لباس ها و دیگر آیتم های پوشیدنی طراحی شده به وسیله طراحان یک برند را به تماشاچیان نشان دهند.

سکوهای کت واک (Cat Walk) معمولا طولی بین 12 تا 30 متر دارند؛ این مقدار به مدل ها اجازه می دهد تا با راحتی بیشتر ویژگی های آیتم های پوشیدنی طراحی شده را به حضار نشان دهند. از طرفی دیگر عرض سکوی کت واک بیشتر از 1.2 متر است که براساس تصمیم طراحان دکوراسیون می تواند بیشتر هم باشد تا دو مدل بتوانند در کنار یکدیگر حرکت نمایند. طول و عرض سکوی کت واک می تواند براساس شکل آن، دایره، T شکل یا مستقیم، تغییر کند.

در کنار همه موارد گفته شده ، نوع نورپردازی، دکوراسیون و سیستم صداگذاری در سکوی کت واک و محیط اطراف آن هم نسبت به رویدادهای دیگر دنیای فشن فرق دارد. سکوهای کت واک معمولا مجهز به سیستم های نورپردازی حرفه ای هستند که می توانند جزئیات و ویژگی های آیتم های پوشیدنی یک مجموعه را به خوبی و بدون ایجاد تغییر در رنگ آن ها به نمایش بگذارند.

محیط اطراف سکوی فشن با تم لباس های یک برند همخوانی دارد و به عبارتی باید بتواند زیبایی شناسی مورد نظر طراحان کالکشن را به تماشاچیان القا کند. سیستم های صوتی هم برای پخش موسیقی و ایجاد فضای مناسب در طول نمایش ضروری هستند. سکوهای کت واک و نمایشی که روی آن ها برگزار می گردد در صنعت فشن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و می توانند باعث افزایش محبوبیت یک برند یا طراح شوند.

مدلینگ کت واک چیست؟

اما مدل هایی که روی این سکوها راه می روند و به اصطلاح کت واک انجام می دهند چه ویژگی هایی دارند و باید چه قوانینی را رعایت نمایند؟ مدل های زن و مردی که روی سکوی کت واک راه می روند براساس مقدار توانایی خود در به نمایش گذاشتن لباس ها و اکسسوری های طراحی شده به وسیله طراحان استخدام می شوند. این افراد باید بتوانند نقطه دید طراح را به خوبی درک نمایند و با اعتماد به نفس زیادی به وسیله ژست ها و نوع راه رفتنشان نظر مخاطب را به ویژگی های آیتم های یک مجموعه لباس جلب نمایند.

مدلینگ کت واک احتیاج به یادگیری مهارت ها و تکنیک های خاصی دارد. مدل های کت واک باید قدم های صاف و سبکی بردارند و شرایط بدنی خود را با کنترل حالت دست ها و بازوها حفظ نمایند. آن ها بعلاوه باید بتوانند حس وحال و تم لباسی که پوشیده اند را به وسیله زبان بدن و حالات چهره خود به مخاطبان انتقال دهند. به طور کلی نوع راه رفتن مدل ها روی سکوی کت واک باید مانند گربه ای باشد که با غرور و اعتماد به نفس ذاتی خود می خواهد روی یک سطح باریک قدم بردارد.

علاوه بر این دسته از نمایش ها، مدل های کت واک ممکن است در محیط های دیگری هم مشغول به کار شوند؛ مانند نمایشگاه ها و رویدادهای تبلیغاتی برندهای مختلف که در آن ها مهارت های راه رفتن و ژست گرفتن برای نشان دادن لباس ها و اکسسوری ها حائز اهمیت هستند.

تاریخچه کت واک چیست؟

حال که با ماهیت کت واک آشنا شده اید، پیشنهاد می کنیم بدانید که تاریخچه پیدایش کت واک چیست و این نوع نمایش لباس دقیقا چگونه به وجود آمده است. مورخان صنعت مد و فشن معتقد هستند که یک طراح انگلیسی به نام چارلز فردریک ورث (Charles Frederick Wort) برای اولین بار ایده استفاده از مدل ها را برای به نمایش گذاشتن لباس ها و اکسسوری ها مطرح نموده است. آقای فردریک ورث دقیقا از اواسط دهه 1860 میلادی استخدام زنان جوان به عنوان مدل های زنده سالن مد خود را شروع کرد و این کار را تا مدت ها ادامه داد.

این ایده چارلز فردریک که در واقع نوعی پیشرفت تلقی می گردد رابطه میان خیاط و مشتری را به طور کلی تغییر داد. از آن موقع به بعد، طراحان دیگر به مشتری های خود مراجعه نمی کردند و مشتریان آن ها طرح های لباس ها را به وسیله ارائه ساده و بدون هیاهویی به نام دفیله در تن مدل ها می دیدند. این روند تا زمانی ادامه داشت که یک طراح انگلیسی دیگر به نام لیدی داف گوردون (Lady Duff Gordon) در سال 1901 اولین نمایشی که ما می توانیم لقب شوی کت واک را به آن بدهیم برگزار کرد.

این طراح برای نشان دادن لباس های مجموعه نو خود به سراغ مدل های زن رفت؛ اما در کنار آن فضای نمایش را با طراحی صحنه نوآورانه، انتخاب موسیقی مناسب و نورپردازی منحصر به فرد تغییر داد. در این نمایش، مدل های زن ویژگی ها و جزئیات لباس های طراحی شده به وسیله لیدی گوردون را با ژست ها و حالت های راه رفتن خود به مخاطبان نشان می دادند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این نمایش نخسین فشن شوی تاریخ مد و فشن به شمار می آید.

از آن موقع تا به حال انواع استایل های پرطرفدار جایگزین سبک های پوشش قدیمی شده اند و صنعت مد و فشن هم تغییرات بسیار زیادی نموده است؛ که البته سکوهای کت واک هم از این حریان استثنا نیستند. برای مثال فضای نمایش های کت واک دیگر مانند قبل ساده و شبیه به یکدیگر نیستند و در واقع برندهای مختلف سعی می نمایند فضاهای منحصر به فرد و نوی را برای نشان دادن مجموعه های خود به وجود بیاورند.

علاوه بر این، استانداردهای زیبایی برای انتخاب مدل های کت واک هم تغییر نموده اند و برندهای معروف برای حفظ جایگاه خود در میان مردم و ترویج نگرش مثبت به انواع شکل های بدن سعی می نمایند از مدل های پلاس سایز برای فشن شوهای خود استفاده نمایند. بعلاوه دیگر مدل های کت واک احتیاج به داشتن پوستی صاف و ظاهری بی نقص ندارند و همین چهره متفاوت آن ها باعث می گردد که فرصت های شغلی بیشتری را به دست بیاورند.

تفاوت میان مدل فشن و مدل کت واک چیست؟

بسیاری از افراد تفاوت میان مدل های کت واک و مدل های فشن را نمی دانند و به اشتباه هر دوی آن ها را در یک دسته قرار می دهند. مدل های مد و فشن که اغلب با مقاله های مهم و معروفی چون ووگ کار می نمایند باید قد بلند، بدنی ظریف و چهره ای فتوژنیک داشته باشند. این مدل ها باید زوایای خوب چهره و بدن خود را به خوبی بشناسند و تکنیک های نشان دادن جذابیت آیتم های پوشیدنی را بلد باشند.

در همین حال، مدل های ران وِی یا کت واک باید مهارت های فیزیکی بیشتری داشته باشند؛ برای مثال بتوانند با هر نوع لباس و کفشی به خوبی راه بروند، بچرخند یا بایستند. طراحان لباس برای انتخاب مدل های کت واک سخت گیری های بیشتری دارند.

آموزش کت واک زنانه و مردانه

کت واک رفتن درست مانند یک مدل واقعی کار سخت و چالش برانگیزی است که احتیاج به تمرینات بسیار زیادی دارد. اما اگر به این کار علاقه مند باشید می توانید با دنبال کردن راهنمای زیر و تماشای ویدئوی کت واک سوپرمدل ها آن را به خوبی انجام دهید.

1. حالت چهره خود را تنظیم کنید

برای داشتن چهره یک مدل کت واک شما باید چند نکته مهم را رعایت کنید. در قدم اول چانه خود را کمی رو به پایین نگه دارید؛ به طوری که سر شما آویزان به نظر نرسد و از طرف دیگر خیلی هم به سمت بالا نباشد. تصور کنید که سر شما از بالا به یک ریسمان نامرئی متصل شده است و باید آن را در یک حالت متناسب نگه دارید.

2. لبخند نزنید و صورت خود را در حالت طبیعی نگه دارید

مهم ترین اصلی که باید به یاد داشته باشید این است که هرگز لبخند نزنید و لب های خود را در حالت طبیعی بسته نگه دارید. برای این کار، روبروی یک آینه بایستید و سعی کنید آرامش و خونسردی چهره خود را حفظ کنید. اگر دهان شما به صورت طبیعی نیمه باز می ماند احتیاجی نیست که سعی کنید حتما آن ها را ببندید.

3. نگاه چشمان خود را روی یک نقطه نگه دارید

وقتی صحبت از داشتن چهره یک سوپرمدل حرفه ای به میان می آید، هیچ کدام از اعضای صورت شما به مقدار حالت چشم ها و ابروهایتان اهمیت پیدا نمی نمایند. چشم های خود را روی نقطه نگه دارید و هرگز به اطراف خود نگاه نکنید. ممکن است وسوسه شوید و بخواهید با یکی از تماشاچیان ارتباط چشمی برقرار کنید؛ اما پیشنهاد می کنیم که هرگز تسلیم این وسوسه نشوید و تنها به نقطه هدف خود زل بزنید. در حین قدم برداشتن مراقب باشید که زمین نخورید. شما باید گهگاه شرایط راه رفتن خود را فقط با چشمان خود آنالیز کنید تا تعادل و اعتماد به نفس خود را حفظ کنید. می توانید از یک فرد دیگر بخواهید که ظاهرتان را آنالیز کند و نقص هایتان را به شما بگوید.

4. صاف و آرام بایستید

صاف ایستادن می تواند مرحله بسیار سخت و دشواری باشد؛ با این حال برترین راه این است که تصور کنید یک ریسمان نامرئی از ستون فقرات تا سر شما را صاف نگه داشته است. شانه های خود را کمی رو به عقب نگه دارید و تا جایی که می توانید صاف بایستید. حتی اگر یک مدل بلند قد نباشید هم حفظ این حالت باعث می گردد توجه مخاطبان به سمت شما جلب گردد. لازم به ذکر است که شما برای قد بلندتر دیده شدن احتیاجی به سفت نگه داشتن بدن خود ندارید و در واقع باید بدون توجه به اطرافتان روی حالت اندامتان تمرکز کنید.

5. یک پا را جلوی پای دیگر قرار دهید و قدم های بلند بردارید

یک پای خود را جلوی پای دیگرتان قرار دهید و با برداشتن گام های بلند راه بروید. تصور کنید که در حال راه رفتن روی یک طناب هستید و وقتی یک پا را جلوی پای دیگر قرار می دهید، لگن شما به حالت ویژه ای از این طرف به آن طرف می چرخد. مهم ترین اصل این است که سعی کنید هنگام راه رفتن اعتماد به نفس خود را نشان دهید.

اگر می خواهید مدلینگ مردانه انجام دهید، احتیاجی نیست که حتما یک پا را مستقیما جلوی پای دیگر بگذارید. در عوض می توانید به صورت طبیعی تری راه بروید. علاوه بر این هرگز سعی نکنید که به شیوه غیرعادی و مبالغه آمیزی راه بروید.

6. حالت بازوها و دست های خود را حفظ کنید

اجازه دهید بازوهایتان در کنار بدنتان آویزان بمانند و به طور همزمان دستان خود را آرام نگه دارید. احتیاجی نیست که دست های خود را تکان بدهید یا بچرخانید؛ بگذارید دست هایتان به طور طبیعی در کنار بدن شما تکان بخورند. بعلاوه، انگشتان دست خود را مشت نکنید و فاصله ای نیم سانتی متری بین آن ها نگه دارید.

7. راه رفتن با کفش پاشنه بلند را تمرین کنید

هیچ کت واکی بدون پوشیدن یک جفت کفش پاشنه بلند کامل نمی گردد؛ بنابراین سعی کنید از همان اولی تمرینات خود را با کفش پاشنه دار انجام دهید تا به آن ها عادت کنید.

8. ژست خود را نشان دهید

وقتی به انتهای مسیر کت واک خود رسیدید کمی صبر کنید و سپس با اعتماد به نفس و متانت تمام به یک لگن خود تکیه دهید. اکنون می توانید از پایین به مخاطبان خود نگاه کنید و لحظه ای از حالت متمرکز نگه داشتن چشم هایتان خارج شوید. احتیاجی نیست سر خود را بیش از مقدار تکان دهید، پس فقط حالت صورت خود را حفظ کنید، برگردید و مانند قبل راه بروید و از روی سکو خارج شوید.

سخن پایانی

همانطور که فهمیدید کت واک ها در طول تاریخ دنیای فشن همیشه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده اند؛ به طوریکه برندهای مختلف در هر سال برای نمایش مجموعه های لباس نو خود با مدل های حرفه ای و معروف قرارداد می بندند. در این مطلب سعی کردیم به خوبی به سوال کت واک چیست پاسخ دهیم و تاریخچه و ویژگی های آن را به شما معرفی کنیم تا با این بخش از صنعت فشن آشنایی بیشتری پیدا کنید.

منابع: HARPERS BAZAAR ,wikiHow

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 خرداد 1403 بروزرسانی: 8 خرداد 1403 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 1250

به "کت واک چیست و چه تاریخچه ای دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کت واک چیست و چه تاریخچه ای دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید