بازدید وزیر علوم و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از ناحیه نوآوری شریف؛ ستاری: مدلی نوآورانه برای توسعه دانش بنیان در دانشگاه ها شکل گرفته است

به گزارش آیان کتاب، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به همراه محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن بازدید از محصولات فناورانه ناحیه نوآوری شریف، از چند شرکت دانش بنیان بازدید کردند.

بازدید وزیر علوم و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از ناحیه نوآوری شریف؛ ستاری: مدلی نوآورانه برای توسعه دانش بنیان در دانشگاه ها شکل گرفته است

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران،در این بازدید، از 20 شرکت ناحیه نوآوری شریف، برج بنتک، باشگاه کسب وکار دانش بنیان (باکس)، کارخانه نوآوری بایوتکس و کارخانه نوآوری آزادی به عمل آمد.

در جریان این بازدید، ضمن معرفی شرکت های مستقر در این ناحیه نوآوری، شکل فعالیت، اندازه درآمدزایی و اشتغال آفرینی شرکت های دانش بنیان و خلاق مستقر و زمینه حمایت وزارت علوم در بحث های زیرساختی، تسهیل گری، پشتیبانی و برطرف موانع شرکت های فعال این حوزه مطرح شد.

یک مدل تازه توسعه شهری

سورنا ستاری در این بازدید، با بیان اینکه در طول این سال ها، بازدیدهای متعددی از ناحیه نوآوری شریف داشته، گفت: ناحیه نوآوری شریف، یک مدل تازه از توسعه است که نشان می دهد دانشگاه می تواند سرمنشا تغییراتی در جامعه باشد و یک مدل تازه توسعه شهری است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اعلام اینکه اساتید زیادی از دانشگاه های مختلف کشور، مشغول فعالیت در ناحیه نوآوری شریف هستند، اضافه کرد: تمام شرکت ها و مراکز نوآوری این ناحیه، با سرمایه گذاری بخش خصوصی توسعه پیدا نموده است.

مدلی برای توسعه دانش بنیان دانشگاه ها

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه تمام آزمایشگاه ها و مراکزی که در این ناحیه فعال است، با سرمایه گذاری بخش خصوصی توسعه پیدا نموده است، گفت: همین الگو را می توان یک مدل تازه توسعه شهری به حساب آورد که یک مدل برای توسعه دانش بنیان دانشگاه ها است که قابلیت تکثیر در سایر دانشگاه های کشور را دارد.

ستاری با اعلام اینکه این ابتکار تنها در انحصار دانشگاه صنعتی شریف نیست و سایر دانشگاه ها نیز در این عرصه فعال هستند، اضافه کرد: ما حتی در دانشگاه های شهرستان هم این فعالیت ها را داریم و امیدوار هستیم که با حمایت های آقای زلفی گل که نشان داده اند حامی این جریان ها هستند، در آینده، اتفاق های بهتری در این حوزه رخ دهد.

هویت تهران بر اساس فناوری تعریف می گردد

محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه یکی از برنامه های آقای زاکانی به عنوان شهردار تهران، این است که کوشش کنیم در این دوره، هویت شهر تهران را بر اساس فناوری و نوآوری تعریف کنیم، گفت: این اقدامی که دانشگاه صنعتی شریف انجام داده و ناحیه نوآوری که آمده و در بطن جامعه و در منطقه ای که شهروندان زندگی می نمایند، فعالیت را آغاز نموده، به این معنا است که نوع نگاه تازهی به شهرسازی و مدیریت شهری شده است.

مجوزهای لازم برای پارک های فناوری اطراف دانشگاه ها صادر می کنیم

وزیر علوم با بیان اینکه فناوری و نوآوری باید بخشی از بدنه شهری تمام شهرها به ویژه کلان شهر تهران باشد، اضافه کرد: ما در وزارت علوم کوشش می کنیم که در این زمینه، مجوزهای لازم را به دانشگاه ها برای ایجاد پهنه ها و پارک های علم و فناوری صادر کنیم. خوشبختانه با از سرگیری آموزش حضوری، آن چشمه زاینده ای که باید برای ایده ها وجود می داشت، دوباره شکل گرفته است.

زلفی گل اظهار امیدواری کرد که از این بعد، شتابدهنده هایی که در کارخانه نوآوری شریف وجود دارند، می توانند فعال تر باشند و خروجی آنها به شرکت های دانش بنیان و خلاق تبدیل گردد که بیایند و در منطقه ها اطراف دانشگاه ها مستقر شده و زندگی عادی مردم در کنار شرکت های دانشگاهی و دانش بنیان شکل بگیرد و به مرور این فرهنگ، در جامعه ما تسری پیدا کند تا فراوری و حرکت های دانش بنیان، خود را در امور مختلف زندگی مردم نشان دهد.

ناحیه نوآوری شریف به مساحت 250 هکتار در خیابان آزادی واقع شده است و هم اکنون بیش از 600 شـرکت با سرمایه گذاری خصوصی در آن مستقر هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 خرداد 1401 بروزرسانی: 11 خرداد 1401 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 992

به "بازدید وزیر علوم و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از ناحیه نوآوری شریف؛ ستاری: مدلی نوآورانه برای توسعه دانش بنیان در دانشگاه ها شکل گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید وزیر علوم و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از ناحیه نوآوری شریف؛ ستاری: مدلی نوآورانه برای توسعه دانش بنیان در دانشگاه ها شکل گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید