توضیحات وزیر کار درباره افزایش حقوق

به گزارش آیان کتاب، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اعمال افزایش حداقل 27 درصدی حقوق در احکام کارگران بخش خصوصی و دولتی خبر داده و گفته که مابه التفاوت ناشی از افزایش حقوق فروردین نیز با حقوق اردیبهشت پرداخت می گردد.

توضیحات وزیر کار درباره افزایش حقوق

به گزارش اکو ایران؛ سیدصولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بسته های حمایتی این وزارتخانه برای جامعه هدف بازنشستگان و بیمه شدگان خبر داده و گفته که بالغ بر 14.5 میلیون بیمه شده اصلی داریم و شمار مجموع بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی به حدود شش میلیون نفر می رسد.

به گفته مرتضوی، برای جامعه هدف مذکور تمهیدات لازم بهداشتی و درمانی به عمل آمده است و تمام بیمه شدگان تامین اجتماعی در مراکز ملکی که متعلق به سازمان تامین اجتماعی هستند تحت درمان قرار گرفته و درمان و دارویشان در سه سطح رایگان است. بعلاوه اگر به مراکز درمانی وزارت بهداشت مراجعه نمایند فرانشیز 10 درصدی از آنها اخذ می گردد.

براساس اعلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بازنشستگان بالای 65 سال در تمام سطوح و مراکز درمانی درمان در هر سه سطح رایگان درمان می شوند. مراجعات سرپایی، مراجعات کلینیکی و پاراکلینیکی و مراجعات بستری این سه سطح هستند.

مرتضوی اظهار نموده که کوشش می گردد تا به فراخور وسع مالی نسبت به افزایش حداقل حقوق جامعه هدف اقداماتی انجام دهیم و برای آتیه کارگران اقدامات خوبی انجام می گردد و از حق بیمه ای که می پردازند 23 درصد آن را کارفرما تقبل می نماید که برای آتیه بازنشستگی ذخیره می گردد.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برای راه اندازی تعاونی های مسکن کوشش می کنیم و بخش قابل توجهی از هدف ما مسکن دار شدن قشر کارگر است.

مرتضوی در پاسخ به این سوال که اندازه افزایش حقوق کارگران 27 درصد اعلام شد، بازنشستگان چه طور و آیا در احکام حقوقی اعمال شده است؟ گفته که همه ساله به استناد تبصره های یک و 2 ماده 41 قانون کار، جامعه ای متشکل از نمایندگان کارگران، نمایندگان کارفرمایان و نمایندگان دستگاه های اجرایی ذیل شورای عالی کار تشکیل جلسه می دهند و ساعات طولانی در حال رایزنی هستند تا به تصمیمی برسند.

براساس اظهارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سال جاری درباره حداقل حقوق و دستمزد، شورای عالی کار به اتفاق آرا به تصمیم نهایی رسید؛ صورتجلسه به امضای همه طرفین رسید و حداقل حقوق بالغ بر 27 درصد رشد یافت. حداقلی بگیران ما 13.5 درصد از کل جامعه کارگری مان را دربرمی گیرند. حقوق حداقلی بگیران برای مثال کسانی که ابتدای استخدام و به کارگیری هستند 27 درصد افزایش یافت که نسبت به سال گذشته که 57 درصد بود تعدیل داشت و کوشش شد تلفیقی صورت بگیرد.

براساس اعلام ایسنا، مرتضوی از اعمال این افزایش در احکام کارگران بخش خصوصی و دولتی خبر داده و گفته که پرداخت به بازنشستگان کشوری با اعمال افزایش، طبق قانون مصوب مجلس صورت گرفت. این افزایش در احکام حقوقی بازنشستگان تامین اجتماعی نیز اعمال شده است و از اردیبهشت پرداخت خواهد شد. مابه التفاوت ناشی از افزایش حقوق فروردین نیز با حقوق اردیبهشت پرداخت می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 6 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1402 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 1178

به "توضیحات وزیر کار درباره افزایش حقوق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات وزیر کار درباره افزایش حقوق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید