جزئیات دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین، 150 هزار دلار غرامت برای هر جان باخته هواپیمای اوکراینی

به گزارش آیان کتاب، بهاروند گفت، در دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین در کی یف، چند بُعد از پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران بررسی شد.

جزئیات دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین، 150 هزار دلار غرامت برای هر جان باخته هواپیمای اوکراینی

به گزارش گروه سیاسی خبرگزار یدانشجو، محسن بهاروند، معاون حقوقی وزیر خارجه درباره نتایج دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین شرح داد، در این دور از مذاکرات در کی یف درباره ابعاد هواپیمایی کشوری و ایمنی، نظامی و کیفری به طور مفصل تبادل اطلاعات شد.

بهاروند تاکید کرد، به طور مفصل بحث حقوقی انجام شد و صلاحیت قضایی رسیدگی به پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی به سبب اینکه در داخل سرزمین ایران بوده، بر عهده دادگاه ایرانی است.

معاون حقوقی وزیر خارجه اظهار کرد، کیفرخواست پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی در دادگاه ایرانی صادر شده است و سه قاضی این پرونده را بررسی می کنند و اگر کوتاهی در این زمینه رخ داده باشد، بر اساس قوانین با آن برخورد خواهد شد.

بهاروند گفت، تحقیقات نظامی، قضایی و تحقیقات متخصصان هوایی کشوری با همکاری یک گروه مشورتی از ایکائو و کارشناسانی از آمریکا و انگلیس نشان داد، سقوط هواپیمای اوکراینی بر اثر خطای انسانی بوده است.

معاون حقوقی وزیر خارجه ایران اظهار کرد، غرامت معین شده از سوی ایران برای پرداخت به خانواده های جان باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی خیلی بالاتر از آن چیزی است که در حقوق بین الملل آمده است.

بهاروند شرح داد، دولت ایران تصویب کرده است برای هر جان باخته هواپیمای اوکراینی، چه ایرانی و چه خارجی باشد، 150 هزار دلار پرداخت کند که برخی از خانواده ها این غرامت را دریافت کردند.

معاون حقوقی وزیر خارجه همچنین اظهار کرد، سیاسی کردن مسائل تخصصی سبب زیان همه می شود، چون استاندار های هوایی مطرح است، هر کسی سوء استفاده سیاسی کند، کل جامعه بین المللی لطمه می بیند.

معاون حقوقی وزیر خارجه گفت، استفاده سیاسی از مسائل تخصصی سبب می شود کشوری مانند کانادا با غم و اندوه خانواده های داغ دیده و خون قربانیان تجارت کند.

بهاروند تاکید کرد، ایران حاضر است هر نوع همکاری داشته باشد، به شرط اینکه صلاحیت جمهوری اسلامی ایران به رسیمت شناخته شود و به حاکمیت و مصونیت دولتی ایران احترام گذاشته شود، اما اگر قرار باشد گروهی درست شود و بعد به جنجالی تبدیل شود، اصل قضیه از بین می رود.

هشتم ژانویه 2020 یک فروند هواپیمای مسافربری متعلق به خطوط هوایی اوکراین حوالی تهران سقوط کرد که بر اثر آن، 167 مسافر و 9 خدمه این پرواز جان باختند.

بیشتر مسافران این هواپیما، اتباع ایران و 32 نفر از سرنشینان این پرواز نیز با گذرنامه هایی از 5 کشور کانادا، افغانستان، اوکراین، انگلیس و سوئد بودند.

منبع: ایران پرس

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 636

به "جزئیات دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین، 150 هزار دلار غرامت برای هر جان باخته هواپیمای اوکراینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین، 150 هزار دلار غرامت برای هر جان باخته هواپیمای اوکراینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید