دلیل اصلی شوره سر چیست؟

به گزارش آیان کتاب، صدا و سیما/ شوره سر، شرایطی شایع است که با پوسته پوسته شدن و پوسته ریزی پوست سر تعریف می شود. این شرایطی واگیردار و خطرناک نیست، اما می تواند موجب خجالت فرد شده و سخت درمان شود.

دلیل اصلی شوره سر چیست؟

شوره سر به عنوان یک شکل خفیف از درماتیت سبورئیک در نظر گرفته می شود. بسکمک فکر می کنند که خشکی پوست تنها دلیل شکل گیری شوره است، اما این گونه نیست. در ادامه با برخی دلایل پنهان بروز شوره سر بیشتر آشنا شوید.

بر خلاف باور عمومی، شوره سر تنها به واسطه خشکی پوست سر شکل نمی گیرد. رشد بیش از حد مخمری به نام پی تی روسپوروم اوربیکولار (Pityrosporum Orbiculare) مقصر اصلی بروز این شرایط است. مخمر از چربی های سر تغذیه می کند که ممکن است دلیل این که چرا افرادی با پوست سر چرب بیشتر مستعد شوره سر هستند، توضیح دهد.

به طور معمول، موارد خفیف شوره سر از راه درمان های خانگی یا استفاده از شامپو های ضد شوره، قابل درمان هستند.

استرس دارید

استرس یکی از دلایل اصلی بروز شوره سر است. شوره سر می تواند نشانه ای از نیاز شما به کسب آرامش بیشتر باشد. استرس می تواند هرگونه بیماری و شرایط پوستی را تشدید کند. استرس، تولید چربی را تشویق می کند که به حضور مخمر و شوره سر بیشتر منجر می شود.

همچنین، استرس می تواند فعالیت سیستم ایمنی بدن را مختل کند و به شعله ور شدن مسائل پوستی و شوره سر بیشتر منجر شود. استرس می تواند موجب یک چرخه خارش شود و بیمار هرچه بیشتر پوست خود را خراش می دهد، شدت خارش نیز بیشتر می شود.

جهت کاهش استرس می توانید تکنیک های تن آرامی را در برنامه روزانه خود وارد کنید. به همین دلیل، شما می توانید مواردی مانند یوگا، تکنیک های تنفس عمیق و مدیتیشن را مد نظر قرار دهید.

پوست سر خود را با شامپو به خوبی نمی شویید یا آبکشی نمی کنید

افرادی که تمایلی به استفاده از شامپو ندارند، بر این باورند که شستشوی مکرر سر می تواند به از بین رفتن چربی های لازم برای مو منجر شود، اما زمانی که این چربی ها روی هم انباشته شوند، می تواند بستر خوبی را برای بروز شوره سر فراهم کند. شوره سر می تواند به واسطه انباشت چربی های پوست یا عرق روی پوست سر شکل بگیرد.

شستشوی منظم و خوب سر می تواند به کاهش چربی پوست یا سبوم و کنترل شوره سر و علائم آن کمک کند. البته پس از استفاده از شامپو باید سر خود را به خوبی آبکشی کنید، زیرا آن چه از شامپو باقی می ماند نیز می تواند بستر خوبی جهت تغذیه مخمر پی تی روسپوروم اوربیکولار فراهم کند.

رژیم غذایی خوبی را دنبال نمی کنید

یکی دیگر از دلایل پنهان شوره سر که ارتباطی با خشکی پوست ندارد، رژیم غذایی است. جای شگفتی نیست که پوست و موی سالم از درون بدن به بیرون پشتیبانی می شوند. برخی مواد غذایی ممکن است موجب شعله ور شدن مشکل شوند، به ویژه اگر مستعد شوره سر باشید.

محصولات لبنی پر چرب مانند پنیر و خامه می توانند در برخی بیماران موجب شوره سر شوند. این قبیل مواد غذایی ممکن است التهاب و تولید چربی را افزایش دهند که می تواند به بروز شوره سر منجر شود. در این شرایط بهتر است از محصولات لبنی پر چرب و مواد غذایی سرشار از چربی های اشباع پرهیز شود.

از سوی دیگر، مواد غذایی سرشار از روی مانند صدف چروک، گوشت قرمز، مرغ، حبوبات، مغزدانه ها و غذای دریایی ممکن است به کنترل تولید چربی پوست کمک کنند. اگر به شوره سر مبتلا هستید، مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین های B نیز می تواند مفید باشد. شواهد نشان می دهند که ویتامین B 6 (پیریدوکسین) و ویتامین B 12 (ریبوفلاوین) می توانند به کاهش شوره سر کمک کنند.

بیش از حد به مو های خود رسیدگی می کنید

استفاده از پماد های غلیظ یا برخی روغن ها می تواند به طور بالقوه شوره سر را تشدید کند. همان گونه که پیشتر نیز اشاره شد، مخمر از چربی ها تغذیه می کند و می تواند در حضور آن ها تکثیر شود.

از این رو، اگر فکر می کنید استفاده از محصولات مو ممکن است دلیل بروز شوره سر شما باشد تا حد امکان آن ها را کنار بگذارید. محصولات حالت دهنده مو می توانند روی مو و پوست سر انباشته شوند و چربی های پوست سر را به دام اندازند.

منبع: همگردی
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 565

به "دلیل اصلی شوره سر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل اصلی شوره سر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید