زمان واریز یارانه آذرماه 1401؛ یارانه یلدایی به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟

به گزارش آیان کتاب، وزیر اقتصاد اعلام نموده یارانه یلدایی به تمام 9 دهک درآمدی تعلق نمی گیرد و یارانه بعضی از افراد قطع می گردد.

زمان واریز یارانه آذرماه 1401؛ یارانه یلدایی به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟

به گزارش عصرایران، روند آزمایشی اجرای طرح کالابرگ اجرا شده و قرار است یارانه یکی از استان ها قطع گردد و مردم این استان به جای یارانه نقدی، کالابرگ دریافت نمایند.

اجرای طرح کالابرگ الکترونیک در امسال منتفی است، چراکه از نظر منطقی و عملی امکان اجرای این طرح و حذف یارانه نقدی فعلاً وجود ندارد و مردم برای پوشش بخشی از تورم تحمیلی بر اقتصاد خانوار مبتنی بر این یارانه ماهانه، برنامه ریزی نموده اند.

این جملات را عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت آن هم در واکنش به خبر منتشر شده در روزهای اخیر مبنی بر آغاز زودهنگام اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیک در یکی از استان های جنوبی و سراسری شدن آن پس از اجرای آزمایشی یک ماهه.

محسن زنگنه با تأکید بر اینکه اجرای آزمایشی یک ماهه در یک استان فقط برای سنجش زیرساخت های فنی این طرح است و برای این سنجش هم نیازمند صرف چند ماه زمان هستیم. او در همین حال به وجود منافذ و خلأهای متعدد در کالابرگ الکترونیک ازجمله نحوه تأمین منابع و توزیع کالاهای یارانه ای و چگونگی جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی از این کالابرگ اشاره می نماید که هنوز هیچ یک از این ابهام ها برای دولت و مجلس برطرف نشده است.

زنگنه می گوید: در مرحله آزمایشی، قرار نیست منابع مالی خاصی به آن تزریق گردد و فعلاً دولت در حال آنالیز است که آیا امکان اجرای طرح برای توزیع بسته های حمایتی را دارد یا نه. بر همین اساس اجرای طرح بی شک در امسال منتفی است و برای سال آینده هم باید دید در لایحه بودجه ای که هنوز به مجلس نیامده، دولت چه تدبیری اندیشیده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تأکید بر اینکه نمی گردد یارانه300 یا 400 هزار تومانی که بخشی از تورم سنگین فعلی را پوشش می دهد، ناگهانی قطع کرد، اضافه می نماید: دولت با آزمایش این طرح در یک استان می خواهد به قطعیت برسد که آیا می تواند در امسال یا سال آینده علاوه بر یارانه نقدی ماهانه، به تمام مردم یا بخشی از جامعه یارانه ای اضافه در قالب کالابرگ اختصاص دهد یا نه.

وی خاطرنشان می نماید: بحث اجرای طرح کالابرگ الکترونیک زمانی مطرح شد که لازم بود دولت برای مراقبت از معیشت مردم، بسته های حمایتی فقط در حوزه کالاهای اساسی و غذایی ارائه کند که متأسفانه آن موقع اجرا نشد و امروز منطقاً و عملاً امکان اجرای آن سلب شده است.

وی در پاسخ به اینکه به هر صورت اجرای این طرح در سال آینده هم هزینه مالی سنگین بر دولت و کشور تحمیل می نماید و محل تأمین منابع آن نامشخص است، می گوید: برای پاسخ به چنین پرسش هایی باید منتظر لایحه بودجه سال آینده بمانیم.

این امکان وجود دارد که مبلغ مشخصی به یارانه نقدی ماهانه افراد اضافه گردد که فقط همین مبلغ اضافه شده به عنوان کالابرگ برای تأمین کالاهای اساسی مردم اختصاص یابد که این موضوع هم نیازمند تماشا زیرساخت های فنی لازم برای پرکردن منافذ احتمالی طرح است.

کالابرگ فعلاً پرمنفذ و پرحاشیه است

وی در شرح مهم ترین حواشی و منافذ احتمالی کالابرگ الکترونیک حتی در کنار یارانه نقدی ماهانه، می گوید: اگر دولت منافذ را نبیند، کالابرگ خالق مسائل جدیدی خواهد شد. مثلاً نحوه تأمین و توزیع کالاها بسیار مهم است.

هنوز معلوم نیست دولت می خواهد مانند دوران توزیع کوپن، کالاها را تأمین و به وسیله شبکه توزیع و توزیع نمایندگان به دست گروه های هدف برساند یا مردم با مراجعه به فروشگاه ها همان کالاهای مشخص شده را تهیه می نمایند و بخشی از هزینه این خرید به صورت یارانه از کارت شهروندان تأمین می گردد.

وی ادامه می دهد: در این میان با توجه به تنوع بالای فروشگاهی در کشور امکان سوءاستفاده از کالابرگ زیاد است و دولت باید تدبیری بیندیشد که فروشگاه ها مثلاً آدامس به مردم نفروشند، اما در سامانه آن را کالای اساسی ثبت نمایند. به باور وی، در حال حاضر ابهام در نحوه اجرا، مدیریت و نظارت بر طرح کالابرگ الکترونیک برای دولت و مجلس به قدری بالاست که به طور قطع امکان اجرای آن دست کم در امسال منتفی است.

زمان واریز یارانه آذرماه|یارانه یلدایی به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟

در 7 ماه گذشته یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی 20 تا 22 هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می گردد و انتظار می رود که این ماه هم یارانه نقدی در همین بازه زمانی واریز گردد. اما آنگونه که وزیر اقتصاد اعلام نموده یارانه یلدایی به تمام 9 دهک درآمدی تعلق نمی گیرد و یارانه بعضی از افراد قطع می گردد.

هفته گذشته بود که احسان خاندوزی از اتمام آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیک اطلاع داد و گفت مقدمات کار فراهم شده، روند آزماشی اجرای طرح کالابرگ اجرا شده و قرار است یارانه یکی از استان ها قطع گردد و مردم این استان به جای یارانه نقدی، کالابرگ دریافت نمایند.

اما یارانه نقدی دیگر استان ها به قوت خود باقی است و پرداخت می گردد.

پس از آن بود که سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس بیان کرد یارانه استان هرمزگان از آذرماه قطع می گردد. بر این اساس می توان گفت یارانه یلدایی آذرماه استان هرمزگان کلا قطع می گردد و مردم کالابرگ دریافت می نمایند.

پرداخت آخرین یارانه دولت رئیسی

در صورت صحت حرف خاندوزی، یارانه آذرماه آخرین یارانه نقدی است که مردم دریافت می نمایند و بعد از این یارانه یلدایی، مردم سراسر کشور مجبور به دریافت کالابرگ هستند.

البته دولت چندان با پرداخت کالابرگ موافق نیست و بیشتر مدافع پرداخت یارانه نقدی است. حتی رئیس سازمان برنامه و بودجه هم گفته بود که سال آینده دولت یارانه 400 هزار تومانی پرداخت می نماید.

پیش از این هم دولت مخالفت خود با توزیع کالابرگ را اعلام نموده و حتی تلویحا گفته بود که اعتبار لازم برای پرداخت کالابرگ را ندارد. چون باید کالاها را با قیمت شهریور 1400 به مردم بدهد، اما همه کالاها از شهریور سال گذشته تا به امروز رشد چند صد درصدی داشته اند و دولت برای پرداخت یک سبد کالایی باید بیش از 300 تا 400 هزار تومان هزینه کند.

از طرفی بسیاری از مردم هم می گویند مایل به دریافت یارانه نقدی هستند تا خودشان برای نحوه هزینه کرد آن برنامه ریزی نمایند نه آنکه دولت به جای آن ها تصمیم بگیرد که یارانه آن ها صرف خرید چه کالایی گردد.

بعضی معتقدند که دولت بر اساس بودجه امسال موظف به پرداخت یارانه نقدی است، اما این احتمال وجود دارد که در لایحه پیشنهادی بودجه سال 1402، دولت به سمت پرداخت یارانه نقدی برگردد و آن را توزیع کند.

پیش از این هم بعضی از اقتصاددانان اعلام نموده بودند که اصولا زمانی که دولت بین مردم پول یا همان یارانه نقدی توزیع می نماید به سادگی نمی تواند آن را حذف کند و باید به پرداخت آن ادامه بدهد.

منبع: فرارو
انتشار: 17 آذر 1401 بروزرسانی: 17 آذر 1401 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 1114

به "زمان واریز یارانه آذرماه 1401؛ یارانه یلدایی به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان واریز یارانه آذرماه 1401؛ یارانه یلدایی به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید