نابودی سلول های سرطانی با هل!

به گزارش آیان کتاب، نتایج مطالعه اخیر محققان دانشگاه کشاورزی و مکانیک فلوریدا آمریکا حاکی از آن است که ادویه هل می تواند سلول های سرطان پستان تهاجمی سه گانه منفی را از بین ببرد.

نابودی سلول های سرطانی با هل!

به گزارش ایسنا، محققان آمریکایی طی این مطالعه اظهار نموده اند که ترکیبات موجود در هل می تواند نویدبخش راهی نوین برای درمان سرطان پستان تهاجمی باشد.

براساس نتایج این مطالعه نو، کاردامومین (Cardamomin) که یک ترکیب طبیعی موجود در ادویه هل و سایر گیاهان است می تواند پتانسیل درمانی خوبی برای سرطان پستان سه گانه منفی داشته باشد. این یافته ها بعلاوه نشان می دهد این ترکیب ژنی که به سلول های سرطانی یاری می نماید تا از سیستم ایمنی فرار نمایند را مورد هدف قرار می دهد.

حدود 10 تا 15 درصد از سرطان های پستان، سه گانه منفی هستند و این نیز به آن معنا است که آن ها گیرنده ای برای استروژن یا پروژسترون ندارند و مقادیر اضافی از پروتئینی به نام HER 2 را فراوری نمی نمایند که این موضوع سبب می گردد درمان این تومور ها سخت باشد، زیرا این نوع از سرطان به درمان های مبتنی بر هورمون که برای انواع دیگر سرطان پستان استفاده می گردد، پاسخ نمی دهند. آن ها بعلاوه تهاجمی تر هستند و مقدار مرگ و میر آن ها نسبت به سایر سرطان های پستان بالاتر است.

دکتر پاتریشیا مندونکا (Patricia Mendonca) استادیار و تحلیلگر پژوهشی دانشگاه کشاورزی و مکانیک فلوریدا گفت: ایجاد یک درمان هدفمند برای سرطان پستان سه گانه منفی که هم ایمن و هم موثر باشد، چالش برانگیز بوده است. به همین علت، احتیاج اساسی به آنالیز گیاهان دارویی به عنوان روشی نو برای مبارزه با این سرطان وجود دارد.

مندونکا تحقیقات نو را در نشست سالانه انجمن آسیب شناسی تحقیقاتی آمریکا که از دوم تا پنج آوریل در فیلادلفیا برگزار می گردد، ارائه خواهد نمود.

مندونکا در ادامه اعلام کرد: این حقیقت که کاردامومین قرن ها به عنوان ادویه و اخیرا به عنوان یک مکمل استفاده می گردد، نشان دهنده آن است که مصرف آن بی خطر بوده و ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد. تحقیقات ما نشان می دهد که کاردامومین پتانسیل درمان سرطان بدون عوارض جانبی را به مقدار سایر دارو های شیمی درمانی دارد.

در این مطالعه محققان آنالیز کردند که چگونه کاردامومین بر بیان ژن لیگاند 1 مرگ برنامه ریزی شده (PD-L 1) که در سلول های تومور یافت می گردد، تاثیر می گذارد. لیگاند 1 مرگ برنامه ریزی شده در طول پیشرفت سرطان پستان، بیش از حد بیان می گردد و نقش مهمی در یاری به سلول های سرطان پستان برای فرار از سیستم ایمنی بدن دارد.

در این مطالعه محققان از دو رده سلولی سه گانه منفی سرطان پستان که از نظر ژنتیکی متفاوت بودند، استفاده کردند. یکی از آن ها از زنان با اجداد آمریکایی آفریقایی تبار و دیگری از زنان اروپایی (قفقازی) گرفته شده بود. آن ها دریافتند که درمان با کاردامومین باعث کاهش وابستگی تک دوزی (a dose-dependent decrease) در زنده ماندن سلولی در هر دو رده سلولی می گردد. این کار بعلاوه بیان لیگاند 1 مرگ برنامه ریزی شده را در رده سلولی قفقازی کاهش داد، اما در رده سلولی آمریکایی آفریقایی تبار این اتفاق رخ نداد که این امر نشان می دهد سلول های نژاد های مختلف ممکن است به علت تغییرات ژنتیکی در بین نژادها، واکنش متفاوتی به کاردامونین نشان دهند.

مندونکا در ادامه اضافه کرد: این نخستین مطالعه ای است که در آن تاثیر مهار نمایندگی کاردامومین بر بیان لیگاند 1 مرگ برنامه ریزی شده و درمان سرطان پستان سه گانه منفی مورد آنالیز قرار گرفته است.

محققان اظهار کردند که این تحقیق همچنان در حال اجرا است. آن ها قصد دارند مطالعات بیشتری را در سلول ها و حیوانات انجام دهند تا اثربخشی این ترکیب را قبل از آزمایش روی افراد تایید نمایند. آن ها بعلاوه می خواهند مکانیسم های دیگری را که ممکن است در خواص ضد سرطانی کاردامونین دخیل باشد، کشف نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 12 خرداد 1401 بروزرسانی: 12 خرداد 1401 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 993

به "نابودی سلول های سرطانی با هل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابودی سلول های سرطانی با هل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید