پاون، رونق بازار خرید اوراق گواهی ظرفیت نیروگاه ها توسط مشترکان مشمول

به گزارش آیان کتاب، خبرنگاران - معاون برنامه ریزی شرکت برق حرارتی با اشاره به رونق بازار خرید اوراق گواهی ظرفیت نیروگاه ها توسط مشترکان مشمول، گفت: تا به امروز ظرفیت مطمئنه نیروگاه های ماهشهر، جهرم و شیروان در بورس انرژی پذیرش شده و در حال حاضر 227 مگاوات از آن توسط متقاضیان خریداری شده است.

پاون، رونق بازار خرید اوراق گواهی ظرفیت نیروگاه ها توسط مشترکان مشمول

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، حمیدرضا عظیمی با بیان این مطلب اضافه نمود: پیرو ابلاغیه معاون برق و انرژی وزارت نیرو و تسهیلات در نظر گرفته شده برای مشترکان مشمول بر اساس دستورالعمل اجرایی نحوه انجام تعهد مشترکان جهت ارایه اوراق گواهی ظرفیت، امکان ارائه مرحله ای اوراق گواهی ظرفیت توسط مشترکان به شرکت های برق منطقه ای و توزیع فراهم شده است.

وی ادامه داد: بر همین اساس مشترکانی که در مردادماه امسال با مراجعه به شرکت های برق منطقه ای یا توزیع مربوطه، نسبت به عقد تفاهم نامه در مورد ارائه مرحله ای اوراق اقدام کرده اند، می بایست اوراق مورد احتیاج خود را حداکثر تا خاتمه امسال خریداری و ارائه کنند و مشترکانی که در شهریورماه اقدام کرده می بایست تا خاتمه آذرماه امسال اوراق گواهی ظرفیت متناسب با میزان قدرت قراردادی خود را به مالک شبکه مربوطه تحویل کنند.

عظیمی اضافه نمود: در صورتی که مشترکان مشمول طی مهلت مقرر در دستورالعمل، نسبت به خرید و ارایه اوراق گواهی ظرفیت متناسب با قدرت قراردادی خود اقدام نکنند، مشمول مقررات تجاوز از قدرت قراردادی بوده و تعرفه برق مصرفی آنان متناسب با تعهدات گواهی ظرفیت انجام نشده و با نرخ بالاتری محاسبه و از آنان اخذ خواهد شد. همچنین مالک شبکه مکلف شده که قرارداد انشعاب آنان را فسخ و ارایه دهندگان گواهی ظرفیت که متقاضی جدید انشعاب هستند را جایگزین آنان کند.

وی با اشاره به ایجاد تعادل در بازار گواهی ظرفیت به وسیله افزایش سمت عرضه، گفت: تا به امروز ظرفیت مطمئنه نیروگاه های ماهشهر، جهرم و شیروان در بورس انرژی پذیرش شده و در حال حاضر 227 مگاوات از آن توسط متقاضیان خریداری شده است.

معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی فراوری نیروی برق حرارتی تاکید نمود: شاخص های بازار و نماگرهای موجود در صنعت برق نشان دهنده افزایش رونق اوراق گواهی ظرفیت در ماه های به جامانده از امسال و همچنین افزایش شدید تقاضا برای این اوراق است.

وی افزود: البته شرکت مادرتخصصی فراوری نیروی برق حرارتی تمام کوشش خود را برای حفظ تعادل عرضه و تقاضا به وسیله پوشش تقاضای اوراق از طرف مشمولان و متقاضیان جدید را انجام خواهد داد.

عظیمی در تکمیل این بخش از سخنان خود گفت: گواهی ظرفیت سندی است قابل مبادله، که با اجازه وزارت نیرو مبتنی بر ایجاد ظرفیت نیروگاهی قابل اتکای جدید یا کاهش قدرت قراردادی مشترکان موجود صادر می گردد.

معاون برنامه ریزی شرکت برق حرارتی ادامه داد: واحد گواهی ظرفیت کیلووات است که معرف تعهد تدارک یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به مدت نامحدود است و واگذاری اشتراک جدید یا افزایش قدرت قراردادی مشترکان مستلزم ارائه میزان متناسبی از گواهی ظرفیت است.

انواع اوراق گواهی ظرفیت در کشور

وی به تشریح انواع گواهی ظرفیت پرداخت و اضافه نمود: اوراق گواهی ظرفیت سررسید شده (نقدی) در قالب بازار نقدی معامله شده و به وسیله نیروگاههای موجود یا مشترکانی که مایل به کاهش قدرت قراردادی هستند، منتشر میگردد.

عظیمی افزود: خریداران این اوراق نیز متقاضیان اتصال به شبکه یا افزایش قدرت قراردادی بالای پنج مگاوات، نیروگاه های روبرو با افت ظرفیت و بازنشستگی و سرمایه گذاران عادی است. درحال حاضر پیش احتیاج اتصال به شبکه برای متقاضیان جدید با قدرت قراردادی بالای پنج مگاوات یا مشترکان متقاضی افزایش قدرت قراردادی بالای پنج مگاوات، خرید اوراق گواهی ظرفیت از بازار سرمایه (بورس انرژی) بوده و پس از آن می توانند انرژی مورد احتیاج خود را با توجه به قرارداد اتصال به شبکه به صورت مطمئن از شبکه برق، بازار برق بورس انرژی ایران یا در قالب قراردادهای دوجانبه خریداری و تامین کنند.

معاون برنامه ریزی شرکت برق حرارتی با اشاره به اوراق گواهی ظرفیت سررسیددار (آینده)، گفت: این اوراق بر مبنای تعهد نیروگاه مبنی بر ایجاد ظرفیت مطمئن نیروگاه در تاریخ مشخصی در آینده منتشر می گردد. با توجه به این موضوع، اوراق گواهی ظرفیت مذکور را می توان به صورت سررسیددار و در قالب قراردادهای سلف موازی استاندارد منتشر کرد.

وی ادامه داد: در این حالت نیروگاهی که متقاضی تامین مالی جهت احداث نیروگاه و تامین ظرفیت فراوری برق در آینده است، با انتشار این اوراق، پروژه را تامین مالی کرده و در سررسید ظرفیت تعهدی را تامین و تضمین می نماید.

تسهیل ورود و سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت برق

عظیمی تاکید نمود: از جمله مزایای این ابزار مالی تسهیل و تسریع تامین مالی صنعت برق، تسهیل ورود بیش از پیش بخش خصوصی به صنعت برق و سرمایه گذاری در آن، ارائه چشم انداز مناسب به تصمیم گیران و سیاست گذاران جهت توسعه ظرفیت فراوری و ارسال سیگنال مالی به سرمایه گذاران بخش خصوصی، تامین برق مطمئن و پایدار برای خریداران انشعاب به وسیله ارائه گواهی ظرفیت و حصول اطمینان از تناسب افزایش ظرفیت فراوری برق با رشد مصرف در کشور است.

وی ادامه داد: تخصیص بهینه منابع و کاهش هزینه ها با استفاده از ظرفیت ایجاد شده به واسطه عرضه اوراق گواهی ظرفیت توسط متقاضیان کاهش قدرت قراردادی که منجر به آزادسازی ظرفیت های بلااستفاده و تخصیص آن به متقاضیان جدید گردد و همچنین استفاده به عنوان نماگر مالی جهت پیش بینی رشد مالی در سال های آینده با توجه به نرخ رشد قیمت اوراق گواهی ظرفیت آینده از دیگر مزایای این ابزار مالی است.

معاون برنامه ریزی شرکت برق حرارتی در خاتمه گفت: با توجه به شرایط فعلی سرمایه گذاری در احداث نیروگاه ها با عنایت به شرایط مالی، رونق در بازار گواهی ظرفیت یاری شایانی به رشد سرمایه گذاری در احداث نیروگاه ها و تامین برق مطمئن و پایدار در شبکه می نماید که امیدواریم این فرایند با سرعت بیشتر ادامه یابد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 201

به "پاون، رونق بازار خرید اوراق گواهی ظرفیت نیروگاه ها توسط مشترکان مشمول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاون، رونق بازار خرید اوراق گواهی ظرفیت نیروگاه ها توسط مشترکان مشمول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید