احضار سفیر آمریکا در نروژ

به گزارش آیان کتاب، خبرنگاران : دولت نروژ سفیر آمریکا را به خاطر افشای جاسوسی احضار کرد.

احضار سفیر آمریکا در نروژ

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، دولت نروژ روز پنجشنبه یک مقام سفارت آمریکا در اسلو را به دلیل جاسوسی از این کشور احضار کرد.

به نوشته خبرگزاری لوکال، ارنا سولبرگ نخست وزیر نروژ گفت: خوشحالیم که آمریکا به روشنی گفت که اقدامات خود درخصوص پایش متحدان را از سال 2014 تغییر داده و قصد دارد درباره آنچه رخ داده توضیح دهد.

سولبرگ افزود: امروز در همین رابطه، سفیر آمریکا در اسلو را احضار کردیم.

نخست وزیر نروژ درخصوص مکالمه ای که با مت فردریکسن همتای دانمارکی داشته گفت: تأکید کردم که ما جاسوسی علیه دوستان نزدیک را غیر قابل قبول و غیر ضروری می دانیم.

یک رسانه دانمارکی روز یکشنبه افشا کرد سرویس مخفی این کشور به آمریکا برای جاسوسی از سیاستمداران اروپایی از جمله مرکل بین سال های 2012 تا 2014 کمک کرده است. طبق گزارش شبکه تلویزیونی دانمارکی دی آر و سرویس اطلاعات دفاعی (FE) این کشور در همکاری با آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) به جمع آوری اطلاعات از مقامات کشورهای آلمان، فرانسه، سوئد و نروژ پرداخته است.

گرچه رسوایی اطلاعاتی آمریکا در جاسوسی از متحدان خود بخصوص آنگلا مرکل صدراعظم آلمان اولین بار نیست که رسانه ای می شود، واکنش های زیادی را در بین مقامات اروپایی در پی داشته که حاکی از محکومیت این اقدام است، با این حال همچنان عزم راسخی در بین متحدان اروپایی واشنگتن برای مقابله با افسارگسیختگی آمریکا دیده نمی شود.

سخنگوی وزارت خارجه چین هم که همواره کشورش به همراه روسیه هدف اتهام زنی آمریکا در خصوص جاسوسی سایبری قرار گرفته در واکنشی، آمریکا را بزرگ ترین امپراطوری دزدی از اسناد محرمانه خواند و افزود این کشور حفظ هژمونی خود را به دفاع از امنیت متحدانش ترجیح می دهد.

کارین جین پیِر معاون سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه در این باره مدعی شد: در سال 2014، ایالات متحده بازبینی اساسی رویکرد ما در زمینه نظارت خارجی را انجام داده و رئیس جمهور [باراک] اوباما دستور دادکه رویکرد ما به شکل چشمگیری تغییر کند.

او در ادامه گفت: با شرکا و متحدان اروپایی خود تلاش خواهیم کرد به هر سوالی در این زمینه، از طریق کانال های امنیت ملی، پاسخ دهیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 621

به "احضار سفیر آمریکا در نروژ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احضار سفیر آمریکا در نروژ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید