به اقدامات غیرمنطقی آژانس پاسخ می دهیم

به گزارش آیان کتاب، وزیر امور خارجه ایران و روسیه در نشست خبری مشترک خود در مسکو بر غیرقانونی بودن اقدامات آمریکا علیه ایران در شورای امنیت تاکید کردند و فعالیت های هسته ای کشورمان را مطابق برجام و در راستای قوانین آژانس ارزیابی کردند.

به اقدامات غیرمنطقی آژانس پاسخ می دهیم

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به مسکو سفر نموده در گفت وگو با سرگئی لاوروف همتای روس خود گفت: گفت وگو های ایران و روسیه همیشه ادامه داشته است و حتی کرونا نتوانست آن ها را متوقف کند و ما به وسیله ویدئو کفنرانس گفت وگو داشته ایم. همکاری ها میان ما مداوم است در ر ابطه با منطقه و سوریه نیز همکاری های خوبی داریم و توانستیم سوریه را از شرایط وخیم خارج کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه ها کشورهای غربی به وسیله درهم آمیختن مفاهیم انسانی منافع سیاسی خود را محقق می نمایند. در رابطه با افغانستان نیز ما و روسیه توافق نظر داریم. درباره یمن نیز با روسیه گفت وگو کردیم.

ظریف تاکید نمود که آمریکایی ها از معاهدات بین المللی خارج می شوند و از این معاهدات سوء استفاده می نمایند. ایران دائما به دنبال شفافیت است و ایران هیچگاه کوشش ننموده است که با اقدامات آژانس بین المللی انرژی اتمی مقابله کند.

ظریف تاکید نمود: آژانس بین المللی انرژی اتمی اگر اقدامات غیر منطقی و نامناسبی در رابطه با ما اتخاذ کند به آن پاسخ خواهیم داد. آمریکایی ها همیشه قانون بین المللی را نقض می نمایند و این امر بسیار خطرناک است.

وزیر خارجه کشورمان گفت: دوست دارم که از روسیه به دلیل فرستان پیغام به دبیرکل تشکر کنم. آمریکا هیچگاه به توافقات پایبند نبوده است و حتی در زمان رئیس جمهور پیشین نیز مساله همین بوده است و در نهایت ترامپ از برجام خارج شد.

وی اضافه نمود: برخی از کشورها می خواهند با آمریکا همکاری نمایند، آمریکا موضع غیرشفافی در رابطه با موضوعات جهانی اتخاذ می نماید و اقدامات آنها مخالف قوانین بین المللی است.

وزیر امور خارجه گفت: ما آژانس بین المللی انژی اتمی همکاری می کنیم و دائما به قوانین پایبند بوده ایم. ترامپ دائما به دنبال تغییر برجام بوده است و ما این مساله را نمی پذیریم. آمریکا از تمام لابزارها استفاده می نماید تا به ایران فشار بیاورد

وزیر امور خارجه ادامه داد: در رابطه با مسائل دیگر نیز ما و روسیه گفت وگوهای خوبی داشتیم و ملاقاتهای خوبی در آینده خواهیم داشت. ما اکنون ملاقاتی مجازی در ادامه فرایند آستانه خواهیم داشت و به زودی ملاقاتی مستقیم نیز در این رابطه برگزار می کنیم. من از لاوروف دعوت کردم که به تهران بیاید و در فرصت مناسب خواهد آمد.

سرگئی لاوروف نیز گفت: آمریکایی ها مانع اجرای برجام شدند و در مقابل ایران را تحریم کردند. برجام توافقی است که باید همه طرف ها آن را اجرایی نمایند و ما از کشورهای دیگر می خواهیم که به فعالیت های تجاری خود با ایران ادامه دهند. واشنگتن حق ندارد که ایران را به عدم پایبندی متهم کند.

وزیر خارجه روسیه گفت: در رابطه با نامه ای که به دبیرکل سازمان ملل در ارتباط با تحریم های تسلیحاتی ایران دادم هیچ پاسخی دریافت نکردم. آن هایی که به دنبال حمایت از آمریکا و تصمیمات آنها هستند هیچ دلیل واضحی ندارند.

لاوروف در ادامه تاکید نمود: قرار است در ادامه فرایند آستانه نشستی مجازی برگزار گردد و بعد از آن نشست سران برگزار خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما از ایجاد راهکار سیاسی برای حل بحران لیبی حمایت می کنیم و همه طرف ها باید برای حل این بحران مشارکت داشته باشند.

ظریف نیز تاکید نمود: کوشش های روسیه در رابطه با بحران های منطقه و خصوصا لیبی موفقیت آمیز خواهد بود.

لاوروف در ادامه تاکید نمود: در ملاقات با وزیر خارجه ایران به طور تفصیلی در رابطه با برجام رایزنی کردیم و ما از گسترش روابط تجاری با ایران استقبال می کنیم.

وی گفت: تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران را نمی پذیریم و این تحریم ها در تضاد با قوانین بین المللی است. روابط ما با ایران در زمینه اقتصاد و انرژی گسترش خواهد یافت.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه با ایران بارها رسانه ای شده است و این امر غیرقابل قبول است. روسیه تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه تهران را قانونی نمی داند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 5

به "به اقدامات غیرمنطقی آژانس پاسخ می دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به اقدامات غیرمنطقی آژانس پاسخ می دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید