ظریف خطاب به آمریکا: قبل از پرحرفی درباره برجام به تعهداتتان پایبند شوید خبرنگاران

به گزارش آیان کتاب، وزیر امور خارجه ایران به دولت آمریکا یادآوری کرد قبل از پرحرفی درباره برجام به تعهداتشان در این توافق هسته ای پایبند شوند.

ظریف خطاب به آمریکا: قبل از پرحرفی درباره برجام به تعهداتتان پایبند شوید خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در حساب کاربری خود در توییتر به زیاده خواهی های برجامی دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پاسخ داد.

او در توییتر نوشت: مقام های دولت بایدن به صحبت کردن درباره پایبندی ایران به برجام ادامه می دهند. بر چه اساسی؟آمریکا مشارکتش را مه 2018 متوقف کرد، برجام را نقض کرد و طرف های پایبند به قطعنامه سازمان ملل را مورد تنبیه قرار داد. تا همین امروز ایالات متحده دقیقاً در همان موضع قرار گرفته است. قبل از حرافی به برجام پایبند شوید.

مقام های دولت جو بایدن در روزهای گذشته اعلام نموده اند که قصد دارند آمریکا را به توافق هسته ای برجام بازگردانند. با وجود این، دولت جدید آمریکا می گوید قصد دار از بازگشت به برجام به عنوان سکویی برای قوی تر و طولانی تر کردن توافق هسته ای استفاده نمایند.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق هسته ای را نقض نموده و از آن خارج شده است دولت آمریکا می گویند بازگشت به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران گام هایی را که در واکنش به نقض عهد آمریکا برداشته به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح نموده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض نموده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا اجرا شده هر گامی از سوی تهران بعد از برطرف تحریم ها صورت خواهد گرفت.

آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته ای را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد.

یک سال بعد که دولت های اروپایی نتوانستند به وعده هایشان عمل نمایند تهران بیان کرد طبق مفاد مندرج در توافق هسته ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته ای را کاهش خواهد داد.

ایران از آن موقع اعلام نموده الزامی برای رعایت محدودیت های مندرج در برجام در زمینه غنی سازی، میزان ذخائر اورانیوم و تحقیق بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته ندارد. تهران علاوه بر این کار بر روی یک خط مونتاژ جهت ساخت اورانیوم فلزی را هم از سر گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران گفته همه این گام ها بازگشت پذیر هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ایران نیز این اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: ayanketab.ir شناسه مطلب: 475

به "ظریف خطاب به آمریکا: قبل از پرحرفی درباره برجام به تعهداتتان پایبند شوید خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف خطاب به آمریکا: قبل از پرحرفی درباره برجام به تعهداتتان پایبند شوید خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید